Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 3 Februarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Deducerea personala suplimentara pentru copilul minor inscris intr-o unitate de invatamant. Modalitate de stabilire

valabil la 17 Ian 2023Conform legislatiei in vigoare!
Rodica Mantescu Raspuns oferit de
Rodica Mantescu

Specialist Legislatia Muncii

Intrebare: Cum se acorda cei 100 de lei pentru copii inscrisi intr-o forma de invatamant (scoala, gradinita)?

Conform OG 16/2022 art. 77 alin. 10 lit. b:

b) 100 de lei lunar pentru fiecare copil cu varsta de pana la 18 ani, daca acesta este inscris intr-o unitate de invatamant, parintelui care realizeaza venituri din salarii, indiferent de nivelul acestora.

1. Suma de 100 de lei se include in salariu net al salariatului sau se scade din brut inainte de impozitare? Daca acum salariatul primeste 2.000 de lei net, dupa acordarea sumei de 100 de lei va primi 2.100 lei net sau din brut 3.400 lei se scade 100 lei si se impoziteaza doar 3.300 de lei?

2. Daca copilul inscris la scoala a implinit 18 ani (clasa a 12 a) se mai acorda cei 100 lei?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6910

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 17 ian 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103719 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Deduceri personale

03Feb2023

Deducere personala 2023

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 03 Feb 2023
Intrebare: O salariata are salariul brut lunar de 4.500 lei si are copil elev in clasa a XII-a care are varsta de 18 ani si 5 luni. Care este deducerea de care beneficiaza salariata la calculul impozitului pe salariu in 2023?
31Ian2023

Deducere personala de baza 2023 pentru copii

de Anca Bilas valabil la 31 Ian 2023
Intrebare: Avem un angajat cu salariu de incadrare de 3.500 lei. Are un copil de 16 ani pentru care beneficiaza de deducere personala de baza si de deducerea suplimentara de 100 lei sotia sa. In acest caz el mai poate beneficia de deducerea personala de baza pana la plafonul de 5.000 lei si cu procentul pentru un copil in intretinere sau beneficiaza doar de deducerea personala de baza, fara persoane in ...
24Ian2023

Periodicitate declaratie salariat pe proprie raspundere

de Gabriela Dita valabil la 24 Ian 2023
Intrebare: Angajatii care au copil minor inscris intr-o unitate de invatamant de stat beneficiaza de acea deducere suplimentara de 100 lei. Pentru a acorda aceasta deducere angajatul aduce la locul de munca adeverinta de la scoala si o declaratie pe propria raspundere.Trebuie sa aduca aceasta adeverinta lunar sau ajunge sa aduca o singura data in decursul unui an scolar?
18Ian2023

Abonament la sala de sport suportat de salariat. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 18 Ian 2023
Intrebare: In conformitate cu prevederile Legii nr. 34/2023, abonamentele sportive suportate de angajati (deci nu cele suportate de angajator) se deduc din baza impozabila a impozitului pe salarii.Ce documente ar trebui solicitate de la angajati pentru a deduce aceste abonamente din baza de calcul?
17Ian2023

Deducere personala 2023

de Gabi Popescu valabil la 17 Ian 2023
Intrebare: Conform noilor reglementari, deducerea personala, incepand cu anul 2023, este de doua feluri: de baza si suplimentara. La deducerea de baza se iau in considerare veniturile (maxim 5.000 lei) si procentele conform tabelului de la art. 77, alin. (4) din Codul fiscal si se aplica salariatilor. Aici persoanele aflate in intretinere sunt sotul/sotia, copii sau alti membri de familie etc. pana la ...
11Ian2023

Deducerea suplimentara pentru copil minor inscris intr-o unitate de invatamant

de Nicolae Liviu valabil la 11 Ian 2023
Intrebare: Salariatii care au copii nou nascuti nu beneficiaza de deducere personala suplimentara conform art. 77 din Codul fiscal pana la inscrierea copilului intr-o unitate de invatamant? Este precizat undeva daca cresa si gradinita (probabil ca da) sunt considerate unitati de invatamant?
x