Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 27 Septembrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Deductibilitatea cheltuielilor auto in cazul unei PFA

valabil la 03 Aug 2021
Anca Ardelean Raspuns oferit de
Anca Ardelean

Consultant fiscal judiciar, membru CCF

Intrebare: O persoana fizica autorizata achizitioneaza in decursul a 3 ani, 4 autoturisme care sunt utilizate atat in interes personal, cat si pentru activitatea economica. PFA nu intocmeste foi de parcurs prin care sa faca dovada utilizarii exclusive pentru activitatea economica. Autoturismele nu sunt utilizate pentru prestarea de servicii prevazute la art. 298 alin. (3) si 68 alin. (7) lit. k) din Codul fiscal.

Care este tratamentul fiscal pentru TVA aferenta achizitiei celor 4 autoturisme? PFA are drept de deducere in proportie de 50% pentru TVA aferenta achizitiei celor 4 autoturisme? Care este tratamentul fiscal aferent cheltuielilor de functionare al celor patru masini cat si a cheltuielilor cu amortizarea?

Tip societate: P.F.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: Agricultura

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 03 aug 2021.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 99011 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

27Sep2022

Achizitie matrite din Italia cu vanzare produse finite in Ungaria

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 27 Sep 2022
TVA
Intrebare: Am o societate ce foloseste in procesul de productie matrite. Matrita se face in Italia, este comandata de o firma din Ungaria. Eu doar o folosesc pentru a face produse ce le vand firmei din Ungaria. Ce regim TVA au urmatoarele operatiuni legate de realizarea acestei matrite: firma din Italia imi factureaza un avans pentru a face matritele; eu refacturez aceasta valoare plus un mic profit firmei ...
23Sep2022

Vanzare constructie. Regimuri TVA aplicabile. Mod de calcul pentru ajustarea negativa

de Amelia Dumitras valabil la 23 Sep 2022
TVA
Intrebare: O societate inregistrata din punctul de vedere al TVA cumpara in mai 2016 un apartament in valoare de 175.000 euro de la o alta societate, cu taxare inversa (art. 331 alin. 2 lit. g din Codul fiscal). Acum doreste sa vanda acest apartament.1. Daca vinde catre o persoana fizica si se factureaza fara TVA, va rog sa ma ajutati cu un calcul legat de ajustarea TVA. Daca opteaza sa vanda cu TVA ...
16Sep2022

Rambursare TVA. Procedura

de Gabi Popescu valabil la 16 Sep 2022
TVA
Intrebare: O societate rezidenta in Italia se inregistreaza in scop de TVA in Romania prin imputernicit. In primele 6 luni desfasoara doar activitate de import din Serbia pentru care plateste TVA in vama. Instalatiile importate sunt folosite pe santierul naval, lucrarile de montaj fiind facturate direct de societatea rezidenta in Italia. Pe teritoriul Romaniei depune declaratia 300 prin imputernicit. ...
17Sep2022

Import de bunuri sau achizitie intracomunitara de bunuri cu locul in Romania. Regim fiscal TVA

de Amelia Dumitras valabil la 17 Sep 2022
TVA
Intrebare: O microintreprindere platitoare de TVA lunar - comert online cumpara mostre de cosmetice de la o societate din SUA, dar care are cod de TVA cu EU. Care este tratamentul din punctul de vedere al TVA? Este obligata la plata TVA in Romania? Unde se declara, in D300?
17Sep2022

Modernizare cladire inchiriata in regim de scutire. Regimul TVA aferent achizitiilor

de Constanta Popa valabil la 17 Sep 2022
TVA
Intrebare: La o cladire data in chirie in regim de scutire de TVA se efectueaza investitii in diverse instalatii electrice si de prevenire si stingere a incendiilor, in vederea obtinerii autorizatiei ISU pentru cladirea respectiva. In urma acestor lucrari consideram ca vor rezulta atat imobilizari corporale (sistem incendiu, majorare valoare cladire cu valoarea modernizarii instalatiei electrice), cat si ...
16Sep2022

Import servicii furnizate pe cale electronica

de Olguta Crevelescu valabil la 16 Sep 2022
TVA
Intrebare: O societate din Romania primeste o factura de la un furnizor din UK cu VAT number care incepe cu EU. Ce reprezinta acest numar?Furnizorul a facturat un abonament online pe 6 luni de acces la o platforma de tranzactionare web si a facturat cu TVA 19%.Cum se inregistreaza si declara aceasta achizitie?
x