Import

1. Achizitia se declara in D390 de catre firma R Romania?
2. In SAF-T trebuie declarata ca achizitie extracomunitara?
3. Este corect ca in DVI firma R Romania sa figureze ca importator si sa achite taxele in vama?
4. Este corect ca valoarea statistica sa fie mai mica decat 2.400 euro?
Va rugam sa ne ajutati cu monografia contabila si cu o opinie referitoare la corectitudinea documentelor de mai sus.
Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Fa-ti un CONT de TESTARE GRATUITA completand formularul de mai jos. (Poti vedea exemple de raspunsuri cu un Click AICI)
Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 02 iun 2026.
cel mai cunoscut site de consultanta fiscal-contabila din Romania
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Newsletter portalcontabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Procedura de corectare a erorilor contabile"!


Un produs marca 