Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Februarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

  • Subiectul saptamanii
  • situatii financiare lichidare
    S-a depus S1039 in 12.12.2022. Se face dizolvare cu lichidare simultana. Deci, lichidarea incepe din 12.12.2022. Se considera exercitiu financiar incepand cu data de 12.12.2022 si se incheie dupa terminarea lichidarii cu depunere S1039 ...
    mai mult

Incadrare tarifara produs. Cota de TVA

valabil la 24 Ian 2023Conform legislatiei in vigoare!
Diana Ioana Tabara Raspuns oferit de
Diana Ioana Tabara

Expert contabil

Intrebare: Avem un produs ce vine cu un cod tarifar de 21069092. Conform Codului fiscal art. 291 pct. 2 lit. 3 din Norme, acesta are cota redusa de tva 9%. In documentele trimise de producator apare acest cod tarifar, dar denumirea produsului este de dispozitiv medical. Dispozitivele medicale sunt incadrate de 19%.

In situatia de fata, la stabilirea cotei de vanzare, conteaza doar codul tarifar comunicat de producator sau trebuie sa tinem cont si de natura produsului si anume faptul ca este dispozitiv medical? Cu ce cota de TVA putem factura acest produs?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4646

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 24 ian 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103726 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

02Feb2023

Vanzare autoturism. Persona fizica din Franta

de Anca Bilas valabil la 02 Feb 2023
Intrebare: Aem ca obiect de activitate comert cu autoturisme. Avem un client persoana fizica cu domiciliul in Franta. Avem CMR ca autoturismul s-a transportat in Franta si se va inmatricula in Franta.In acest caz noi cum vom emite factura?
04Feb2023

Vanzare teren persoana fizica. Obligatii privind TVA

de Ionut Jinga valabil la 04 Feb 2023
Intrebare: In urma lichidarii unei persoane juridice, asociatul, persoana fizica nerezidenta dobandeste un teren arabil extravilan in anul 2018, ca restituire aport la capital in natura. In decembrie 2022, terenul este transformat din extravilan in intravilan, teren construibil. In anul 2023, persoana fizica nerezidenta decide sa vanda respectivul teren, tranzactia fiind estimata la suma de 500.000 ...
31Ian2023

Regim fiscal TVA pentru comercializare carduri cadou pentru achizitie bunuri

de Amelia Dumitras valabil la 31 Ian 2023
Intrebare: Societatea noastra este o societate de vanzare cu amanuntul de ceasuri si bijuterii. Comercializam si carduri cadou (giftcard) care urmeaza a fi utilizate de catre clienti pentru achizitionarea de produse din magazinele noastre. Consideram ca vanzarea acestor carduri reprezinta o incasare anticipata, respectiv avansuri pentru viitoarele livrari de bunuri si, in consecinta, colectam TVA la ...
03Feb2023

Cota de TVA aplicabila pentru servicii de intermediere vanzare bunuri alimentare

de Amelia Dumitras valabil la 03 Feb 2023
Intrebare: O societate comerciala A are codul CAEN 4711 - produse alimentare cu cota 9%. Vinde marfurile unui singur furnizor B. La sfarsitul lunii societatea A factureaza societatii B un comision din vanzarile efectuate.Care este cota de tva pe care societatea A trebuie sa o foloseasca la facturarea comisionului?
05Feb2023

Livrare si instalare panouri fotovoltaice. Timbrul verde. Aplicarea cotei reduse de TVA de 5%

de Constanta Popa valabil la 05 Feb 2023
Intrebare: Distribuim si instalam panouri fotovoltaice. In conformitate cu Legea 39/2023, respectiv Legea 227/2015 alin. (3) lit. p si q, cota de TVA aplicabila este 5% pentru livrarea si instalarea de panouri fotovoltaice, panouri solare termice, sisteme de incalzire cu emisii scazute de inalta eficienta, inclusiv a kiturilor de instalare, a componentelor, respectiv a solutiilor complete.In cazul taxei ...
30Ian2023

Vanzare teren construibil sau neconstruibil catre o persoana juridica

de Dana Hristu valabil la 30 Ian 2023
Intrebare: Societatea noastra, platitoare de tva, vinde un teren arabil catre o persoana juridica, platitoare de TVA. Aceasta operatiune este scutita de tva conform Codului fiscal, art. 292 alin. (2) lit. f). Putem opta pentru taxare inversa, fiind vorba de persoane juridice, platitoare de TVA? Este nevoie sa trimitem notificarea de mai jos la ANAF?Notificare privind optiunea de taxare a ...
x