Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 12 Iulie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Neplatitor de tva. Prestari servicii de constructii in Germania

valabil la 08 Iul 2024Conform legislatiei in vigoare!
Vera Constantin Raspuns oferit de
Vera Constantin

Expert contabil

Intrebare: O societate cu sediul in Romania, societatea X, avand codul CAEN pentru constructii, presteaza activitate cu toti salariatii pe teritoriul statului german. Activitatea desfasurata este prestarea de servicii in constructii. In cadrul contractului de prestari servicii cu partenerul german, noi, societatea X, prestam servicii de manopera in constructii. Beneficiarul - partenerul din Germania este o societate din Germania platitoare de TVA (detine cod WIES - nu stiu daca conteaza), care de asemenea are cod CAEN pentru constructii. Prestatorul - societatea X din Romania, neplatitoare de TVA (are cod WIES - nu stiu daca conteaza).

Societatea X a facturat prestarea de servicii desfasurata pe teritoriul statului german in baza Legii nr. 227/2015, art. 248 alin. 4 lit. a, regim special de scutire conform Legii nr. 227/2015, Codul fiscal art. 310, adica a emis factura fara TVA (pe CIF-ul firmei X) beneficiarului german. Societatea X a incasat valoarea facturii de la beneficiarul german, fara a colecta si fara a achita TVA, nici in Romania si nici in Germania.

1. Va rugam sa ne transmiteti daca este corect cum procedam in ceea ce priveste TVA?

De asemenea, beneficiarul german sustine faptul ca facilitatea de necolectare si neplata a TVA este o facilitate acordata in cadrul societatilor partenere cu cod CAEN pentru constructii, care desfasoara activitate in spatiul intracomunitar, dar doar pentru 6 luni intr-un an calendaristic.

2. Este corect ceea ce sustine partenerul german?

Totodata, daca noi, societatea X, am solicita la ANAF cod special de TVA si am factura prestarea de servicii pe codul special de TVA, am proceda la fel? Adica emitem factura fara TVA, nu colectam si nu achitam TVA? Scopul ar fi ca 6 luni pe an sa facturam pe CIF normal (de Romania) si 6 luni pe an sa facturam pe codul special de TVA.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 4120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 08 iul 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 126487 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Constructii

12Iul2024

TVA limitata la achizitie locuinte

de Elena Garofil valabil la 12 Iul 2024
Intrebare: Dorim sa achizitionam un imobil care va fi folosit in scop mixt (sediu social si locuinta administrator). Avand in vedere ca si vanzatorul si cumparatorul sunt societati platitoare de TVA putem deduce integral TVA aferenta tranzactiei, daca nu partea nedeductibila se include in valoare? Va rog sa imi dati un exemplu de monografie contabila.
11Iul2024

Servicii de amenajari interioare. Deviz de lucrari

de Vera Constantin valabil la 11 Iul 2024
Intrebare: In cazul unei prestari de servicii in amenajari interioare este necesar devizul de lucrari pentru client daca nu il solicita? Prestatorii nu lucreaza cu materialele proprii, doar presteaza serviciul.
10Iul2024

Obligatie emitere autofactura

de Mihaela Corneanu valabil la 10 Iul 2024
Intrebare: Societate comerciala inregistrata in scopuri TVA achizitioneaza masa pentru angajati, iar o parte din contravaloarea meniurilor se retine angajatilor. Din punctul de vedere al TVA pentru partea care se retine se colecteaza TVA prin autofacturare (autofactura intocmita in aceeasi luna cu factura de la furnizor si in aceeasi luna se fac si retinerile).Avand in vedere intarzierea cu care primim ...
08Iul2024

Transmitere in e-Factura facturi de servicii in constructii emise catre beneficiari din Belgia

de Anca Bilas valabil la 08 Iul 2024
Intrebare: O societate comerciala cu sediul social in Romania presteaza servicii de constructii-manopera la imobile pe teritoriul Belgiei conform art. 278 alin. 4 din Codul fiscal. Desi societatea este platitoare de tva in Romania, serviciile se factureaza fara tva pentru societati belgiene inregistrate acolo. Facturile in prezent nu se raporteaza in e-Factura. Incepand din luna iulie cu noile ...
03Iul2024

Asociere in participatiune. Neplatitorplatitor de tva

de Vera Constantin valabil la 03 Iul 2024
Intrebare: Avem incheiat un contract de asociere in participatie in vederea edificarii a trei imobile intre:1. Persoana juridica romana neplatitoare de TVA - proprietar al terenului, asociat principal;2. Persoana juridica romana platitoare de TVA - asociat secundar.Scopul asocierii consta in edificarea a trei imobile (locuinte parter, anexe aferente, imprejmuire, organizare santier) pe terenurile ...
26Iun2024

Determinarea cotei de tva aplicabile pentru vanzarea finala a apartamentelor in 2024: aspecte legale si reglementari

de Liviu Sapunaru valabil la 26 Iun 2024
Intrebare: O societate cu codul CAEN 4110 dezvoltator imobiliar construieste si vinde apartamente. In anul 2022 a incheiat promisiuni de vanzare cumparare apartament. A facturat tot in 2022 avans integral apartament cu cota redusa de 5%; Clientii se incadrau in conditiile aplicarii cotei reduse. In iunie 2024 se face receptia finala a blocului si se storneaza avansul cu cota redusa de 5%.Cu ce cota ...
x