Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 8 Decembrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Persoana fizica. Venituri din chirii din Italia

valabil la 24 Nov 2022Conform legislatiei in vigoare!
Bajan Camelia Raspuns oferit de
Bajan Camelia

Expert contabil, expert judiciar, practician in insolventa

Intrebare: O persoana fizica rezidenta in Romania are si venituri din inchirierea unor proprietati imobiliare in Italia. Tinand cont de prevederile Codului fiscal, dar si de prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri dintre Romania si Italia (cum ar fi art. 6 art. 23 Protocolul Aditional):

- trebuie declarate aceste venituri in declaratia unica in Romania?

- se va datora impozit pe venit sau contributii sociale in Romania?

Tip societate: P.F.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 6820

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 24 nov 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 101438 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Impozit pe venit

16Oct2022

Baza impozabila pentru vanzarea la marja a bunurilor in cazul unei microintreprinderi

de Bajan Camelia valabil la 16 Oct 2022
Intrebare: O galerie de arta primeste in consignatie tablouri sau alte obiecte de arta din patrimoniul personal al persoanelor fizice, pe care le expune contra unui comisiin, in vederea vanzarii.La ce valoare aplic impozitul pe microintreprindere la vanzare? La toata suma incasata sau doar la comision? Ce inregistrari contabile sunt potrivite?
14Oct2022

Sponsorizare efectuata de microintreprindere. Tratament fiscal

de Nicolae Liviu valabil la 14 Oct 2022
Intrebare: O societate neplatitoare de TVA si platitoare de impozit pe microintreprindere face o donatie in luna septembrie 2022 in valoare de 500 lei catre o manastire.Societatea are obligatii declarative pentru acesata donatie? Isi poate deduce din impozitul pe microintreprindere valoarea acesteia?
09Oct2022

Angajare salariati in septembrie 2022. Cota de impozitare micro

de Vera Constantin valabil la 09 Oct 2022
Intrebare: O intreprindere platitoare de impozit pe venit micro in cota de 3% (fara salariati) incadreaza cu data de 20.09.2022 2 salariati cu contract de munca cu norma intreaga si perioada nedeterminata. Deci potrivit art. 51 alin. 5 din Codul fiscal, in cursul lunii septembrie (sfarsitul ultimei luni din trim 3) se modifica conditia privind numarul de salariati.Este corect ca pentru trim. III sa ...
09Sep2022

Microintreprindere in 2023. Conditia legata de nivelul veniturilor

de Ana Avram valabil la 09 Sep 2022
Intrebare: Compania va realiza in anul 2022 venituri de aproximativ 750.000 de euro si are un numar de 6 angajati.In anul 2023 va plati tot impozit pe veniturile microintreprinderilor?
17Aug2022

Persoana fizica. Venituri din inchiriere spatiu

de Bajan Camelia valabil la 17 Aug 2022
Intrebare: O persoana fizica incaseaza chirie pentru un spatiu pus la dispozitie unei familii de Ucrainieni.Ce declaratii trebuie sa depuna si ce obligatii de plata are?
29Iul2022

Iesire din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 01.01.2023

de Nicolae Liviu valabil la 29 Iul 2022
Intrebare: Daca intr-un trimestru o firma incadrata la microintreprindere a depasit plafonul de venit de 500.000 euro, plateste impozit pe profit incepand cu acel trimestru pana la sfarsitul anului si anul urmator? Mai poate reveni la plata impozitului pe venit de 1%? Daca da, incepand de cand?
x