Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 4 Octombrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Rectificare D101

valabil la 17 Aug 2022Conform legislatiei in vigoare!
Anca Bilas Raspuns oferit de
Anca Bilas

Expert contabil si Consultant fiscal

Intrebare: O firma a cumparat in anul 2021 un utilaj nou pentru care a aplicat facilitatea profitului reinvestit. In 2022 isi da seama ca nu mai are nevoie de acest utilaj si in septembrie vrea sa-l vanda. Am citit prevederile alin. 8 ale art. 22 din Codul fiscal, dar vreau sa stiu cum se desfasoara aceasta rectificare.

Depun o rectificativa pentru D101 pentru D100 din trimestrul respectiv si calculez penalitatile? In acest caz D101 nu se va potrivi cu bilantul depus.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3109

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 17 aug 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 99287 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Impozit pe profit

01Oct2022

Majorare capital social. Impozit pe profit

de Anca Bilas valabil la 01 Oct 2022
Intrebare: O societate la data de 30.09.2022 are 2 salariati cu norma intreaga si asociatul unic a majorat capitalul social la min. 45.000 lei, prin ordin de plata, dosar depus la Registrul Comertului care se solutioneaza in 3 zile.Avand in vedere ca la aceasta data indeplinim conditiile art. 48 din Codul fiscal, respectiv: 2 angajati si capital majorat la min. 45.000 lei (fara rezolutie), devine ...
28Sep2022

Platitoare de impozit pe profit prin optiune. Neindeplinirea conditiei de 2 angajati

de Elena Garofil valabil la 28 Sep 2022
Intrebare: O societate din Romania este platitoare de impozit pe profit prin optiune, indeplinind conditia de capital social si 2 angajati. Nu mai indeplineste conditia de 2 angajati incepand cu data de 01.10.2022. Stiu ca in cazul scaderii numarului de sub 2 angajati, conditia trebuie reindeplinita in termen de 60 de zile.Daca in termenul de 60 zile nu indeplineste aceasta conditie, ce se intampla ...
25Sep2022

Deschiderea procedurii de insolventa. Sistemul de impunere aplicat

de Elena Garofil valabil la 25 Sep 2022
Intrebare: O firma intra in insolventa in 19 septembrie 2018, iar in 23.05.2019 se aproba planul de reorganizare. Firma era platitoare de impozit pe microintreprindere in septembrie 2018.Poate sa ramana platitoare de impozit pe venit microintreprindere? Este obligata sa fie platitoare de impozit pe profit? Care sunt perioadele in care poate fi microintreprindere?
25Sep2022

Deducere sponsorizare

de Anca Bilas valabil la 25 Sep 2022
Intrebare: Daca am facut o sponsorizare in cursul lunii august la un club sportiv care nu se regaseste in registrul unitatilor de cult, se poate deduce aceasta sponsorizare din impozitul pe profit?
20Sep2022

Trecere la calitatea de platitor de impozit pe profit

de Anca Bilas valabil la 20 Sep 2022
Intrebare: O societate comerciala platitoare de impozit micro urmeaza sa majoreze capitalul social in trimestrul 3 anul 2022 si sa angajeze 2 persoane, in vederea trecerii prin optiune la impozitare profit. Trecerea se va face incepand cu trimestrul 3, respectiv de la data de 01.07.2022? Pierderea din perioada anterioara 01.07.2022 se va avea in vedere la calculul impozitului pe profit? Se tine cont de ...
19Sep2022

Scutire impozit. Profit reinvestit

de Anca Ardelean valabil la 19 Sep 2022
Intrebare: O societate a achizitionat in luna septembrie 2022 un mijloc fix, clasa 2.2.9., VI fara TVA = 8.000 lei, care indeplineste toate conditiile necesare aplicarii prevederilor art. 22 din Codul fiscal, privind profitul investit.Calculul aferent facilitatii privind profitul investit se face la sumele inregistrate cumulat la 31.07.2022 (01.01.2022-31.07.2022) sau la 30.09.2022 ...
x