X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 19 August 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Regim fiscal vanzare imobil sub pretul pietei

Ela Dumitra Raspuns oferit de
Ela Dumitra
Lector Universitar dr.
valabil la 20 Iun 2019Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Pentru livrarea unui imobil achizitionat cu TVA in 2003 (fara teren), transformata prin modernizare cu surse proprii si reevaluat ulterior, pentru care nu exista numar cadastral, ce urmeaza a fi vandut unei persoane fizice, care sunt inregistrarile contabile din punct de vedere al TVA (cota si deductibilitate)? Dar din punctul de vedere al impozitului pe profit, avand in vedere faptul ca vanzarea urmeaza a fi facuta sub pretul pietei? Este obligatoriu un raport de evaluare finala?

Raspuns:
Daca vanzarea o efectuati unei persoane fizice afiliate in conformitate cu prevederile de la lit b) a punctului 26 de la art. 7-Definitii ale termenilor comuni:
26. persoane afiliate - o persoana este afiliata daca relatia ei cu alta persoana este definita de cel putin unul dintre urmatoarele cazuri:
b) o persoana fizica este afiliata cu o persoana juridica daca persoana fizica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot ale unei persoane juridice ori daca controleaza in mod efectiv persoana juridica;
 
exista riscul ca, in situatia unei inspectii fiscale sa va fie reconsiderata aceasta vanzare prin ajustarea acesteia la pretul pietei:
ART. 11 - Prevederi speciale pentru aplicarea Codului fiscal(1) La stabilirea sumei unui impozit, a unei taxe sau a unei contributii sociale obligatorii, autoritatile fiscale pot sa nu ia in considerare o tranzactie care nu are un scop economic, ajustand efectele fiscale ale acesteia, sau pot reincadra forma unei tranzactii/activitati pentru a reflecta continutul economic al tranzactiei/activitatii.
 
(4) Tranzactiile intre persoane afiliate se realizeaza conform principiului valorii de piata. in cadrul unei tranzactii, al unui grup de tranzactii intre persoane afiliate, organele fiscale pot ajusta, in cazul in care principiul valorii de piata nu este respectat, sau pot estima, in cazul in care contribuabilul nu pune la dispozitia organului fiscal competent datele necesare pentru a stabili daca preturile de transfer practicate in situatia analizata respecta principiul valorii de piata, suma venitului sau a cheltuielii aferente rezultatului fiscal oricareia dintre partile afiliate pe baza nivelului tendintei centrale a pietei. Procedura de ajustare/estimare si modalitatea de stabilire a nivelului tendintei centrale a pietei, precum si situatiile in care autoritatea fiscala poate considera ca un contribuabil nu a furnizat datele necesare stabilirii respectarii principiului pentru tranzactiile analizate se stabilesc potrivit Codului de procedura fiscala.
 
Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii activitatii. Castigurile sau pierderile rezultate din vanzarea mijloacelor fixe se calculeaza pe baza valorii fiscale a acestora, diminuata cu amortizarea fiscala. Nu este necesar un raport de evaluare, obligativitatea acestuia nefiind stipulata in Codul fiscal in ceea ce priveste impozitul pe profit si TVA.
 
In conformitate pct. 3 din Decizia Comisiei Centrale Fiscale nr. 2/2004 privind aplicarea unitara a unor prevederi referitoare la impozitul pe profit, conventiile de evitare a dublei impuneri, accize si TVA, cheltuielile inregistrate ca urmare a cedarii unui mijloc fix amortizabil sau terenurilor, calculate ca diferenta intre valoarea fiscala de intrare a acestora si amortizarea fiscala sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de activitati economice.
 
Ajustarea TVA prevazuta in Codul Fiscal nu se efectueaza in situatia in care a dedus TVA la obtinerea imobilului si acesta este vandut cu TVA, chiar daca valoarea de vanzare este mai mica decat valoarea acestuia inregistrata in contabilitate. 
Ajustarea reprezinta o procedura aplicabila atunci cand s-a dedus TVA pentru imobil, dupa care , in perioada de ajustare acesta este ori vandut in regim de scutire ori este demolat din orice alt motiv decat vanzarea cu TVA.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x