Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 8 Decembrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Ridicare numerar in strainatate

valabil la 10 Oct 2022Conform legislatiei in vigoare!
Diana Ioana Tabara Raspuns oferit de
Diana Ioana Tabara

Expert contabil

Intrebare: O societate comerciala cu sediul in Romania are cont bancar deschis doar in Romania. Desfasoara activitati de prestari servicii in constructii pe teritoriul Belgiei conform art. 278 alin. 4 din Codul fiscal.

Referitor la ridicarile de numerar din contul bancii cu cardul pe teritoriul Belgiei, se conformeaza legislatiei din Belgia pentru plafoanele zilnice de ridicari cu cardul? In ce limite se inscriu aceste plafoane zilnice?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 10 oct 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 101438 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Plati valuta

04Mar2022

Plata in USD cate persoana fizica nerezidenta

de Vera Constantin valabil la 04 Mar 2022
Intrebare: Suntem o agentie de crewing, intermediem personal navigant pe baza contractelor de imbarcare (nu sunt salariatii nostri) si ni se solicita de catre armator (armatorul ne vireaza noua cei 2.000 USD in cont, noi sa retragem si sa dam cash catre ucrainian) sa facem plata cash de 2.000 USD catre un ucrainian cazat provizoriu in Romania, care nu poate folosi serviciile bancare.In aceasta situatie, ...
03Feb2021

Incasare in numerar valuta pe teritoriul altei tari

de Elena Garofil valabil la 03 Feb 2021
Intrebare: Este in regula sa incasam valuta in Germania cash pe o factura de 1.500 euro? Facem chitanta in euro? Firma noastra a facturat marfa. Exista plafon de casa in Germania? Dupa ce ajungem in Romania depunem suma in casa euro si ulterior la banca.
15Sep2020

Plati in numerar pe teritoriul Germaniei. Legea nr. 70/2015

de Dana Hristu valabil la 15 Sep 2020
Intrebare: O societate romana achizitioneaza un autoturism din Germania si face plata avans prin: banca 1.000 euro, iar diferenta de 8.000 euro cash.Exista plafon de plati in valuta in afara tarii?
12Feb2020

Incasare chirie in numerar de la persoana fizica. Eliberare bon fiscal. Restituire imprumut asociat

de Constanta Popa valabil la 12 Feb 2020
Intrebare: O societate detine in patrimoniu un apartament pe care il inchiriaza unei persoane fizice. La cumpararea acestui apartament, societatea a fost creditata de catre unul dintre asociati cu o suma destul de importanta (aproximativ echivalentul a 100.000 euro, echivalentul in lei). Chiria lunara este in suma de 4.800 lei, inclusiv tva. Pentru acesta societatea va emite in fiecare luna o factura pe ...
11Nov2019

Numerar in valuta. Schimbarea in lei. Inregistrari contabile

de Constanta Popa valabil la 11 Nov 2019
Intrebare: Daca am un sold la casa de 1800 euro, contul 5124, pot sa il trec la casa in lei contul 5121 (printr-un schimb valutar la o casa de schimb, chitanta)?
13Sep2019

Plati furnizori externi efectuate in numerar de soferii care ridica marfa de pe teritoriul altui stat

de Marilena Radulescu valabil la 13 Sep 2019
Intrebare: O microintreprindere achizitioneaza marfuri din Ungaria, iar facturile sunt platite in numerar (valuta) de catre soferii societatii. Plata se efectueaza in Ungaria.Care este procedura corecta pentru efectuarea platii respective? Putem sa efectuam plata externa prin registrul de casa, avand in vedere ca plata nu se face pe teritoriul Romaniei? Sau trebuie sa acordam avansuri in trezorerie catre ...
x