X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 20 Februarie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Scoaterea din evidenta platitorilor de TVA. Ajustarea TVA pentru o cladire construita in regie

Constanta Popa Raspuns oferit de
Constanta Popa
Economist
valabil la 29 Ian 2019Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: 1. O firma platitoare de TVA a construit in regie proprie si receptionat in anul 2012 o cladire. In anul 2019 doreste sa devina neplatitoare de TVA. Ce implicatii apar in acest caz? Trebuie facuta ajustare de TVA pentru perioada ramasa din cei 20 de ani? La art. 305 din Codul fiscal nu este prevazuta expres aceasta situatie, adica sa se faca ajustare in cazul in care devii neplatitor de TVA.

2. O firma a achizitionat un apartament in regim de taxare inversa l-a contabilizat in contul 212 si l-a amortizat corespunzator. In 2019 doreste sa il inchirieze si in acest caz va trebui sa ii schimbe destinatia din 212 in 215 si inchirierea se va face in regim scutit de TVA conform art 292 art.2 lit.e. Trebuie sa faca cumva vreo ajustare atat timp cat initial nu a dedus nicun TVA (a fost operatiune taxabila, insa in regim de taxare inversa 4426=4427). Care este solutia in acest caz, astfel incat sa poata factura fara TVA?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 69351 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Scoaterea din evidenta platitorilor de TVA. Ajustarea TVA pentru o cladire construita in regie

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x