Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 2 Iunie 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Sediu permanent in strainatate. Curs valutar pentru determinarea impozitului pe profit

Intrebare: O societate din Romania are un sediu permanent in Republica Moldova, respectiv un santier de lucru pe o perioada mai mare de 180 zile.

1. In vederea stabilirii impozitului pe profit a societatii din Romania, la ce curs de schimb se preiau veniturile si cheltuielile sediului permanent din strainatate? Acestea se preiau trimestrial sau anual?
2. Care este cursul de schimb la care se preia activul si pasivul sediului permanent fara personalitate juridica, in vederea intocmirii situatiilor financiare anuale a persoanei juridice din Romania care detine sediul permanent din strainatate, in cazul nostru Republica Modova?

Raspuns: 1.Potrivit art. 9 alin. 3 lit. a din Codul fiscal, in cazul unei persoane care desfasoara o activitate intr-un stat strain si isi tine contabilitatea acestei activitati in moneda statului strain, profitul impozabil si impozitul platit statului strain se convertesc in moneda nationala a Romaniei prin utilizarea unei medii a cursurilor de schimb valutar pentru perioada careia ii este aferent profitul impozabil.

La pct. 39 alin. 2 din Normele metodologice date in aplicarea art. 39 din Codul fiscal se precizeaza ca, din punct de vedere fiscal, la sfarsitul anului fiscal, operatiunile efectuate prin intermediul unor sedii permanente din strainatate ale persoanelor juridice romane, inregistrate in cursul perioadei in moneda straina, respectiv veniturile, cheltuielile, alte sume impozabile sau deductibile, cat si impozitul platit se convertesc in lei prin utilizarea cursului valutar mediu anual, comunicat de Banca Nationala a Romaniei.

Rezulta ca, din punct de vedere fiscal, veniturile si cheltuielile sediului permanent vor fi transformate in lei (romanesti) pe baza cursului valutar mediu anual (al perioadei) comunicat de BNR.

Daca societatea este platitoare de impozit pe profit trimestrial conform art. 41 alin. 1 din Codul fiscal, determinarea veniturilor, cheltuielilor si a profitului impozabil aferente sediului permanent se va face tot trimestrial deoarece  la Titlul II – Impozit pe profit din Codul fiscal nu exista nicio prevedere care sa permita contribuabililor cu sedii permanente in strainatate sa includa profitul impozabil al sediului permanent in profitul impozabil al societatii din Romania doar la nivel de an. Se va utiliza cursul valutar mediu aferent perioadei pentru care se calculeaza impozitul pe profit (pentru trimestrul I, cursul mediu din perioada ianuarie – martie, pentru trimestrul II, cursul mediu din perioada ianuarie – iunie etc.).

In ipoteza in care societatea este platitoare de impozit pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial conform art. 41 alin. 2 din Codul fiscal, determinarea veniturilor, cheltuielilor si a profitului impozabil aferente sediului permanent din strainatate se va face numai anual.

2. Din punct de vedere contabil, conform pct. 5 alin. 1-2 din Reglementarile contabile aprobate prin OMFP 1802/2014 subunitatile fara personalitate juridica care apartin persoanelor juridice cu sediul in Romania (cum este cazul santierului din Republica Moldova) organizeaza si conduc evidenta contabila proprie, astfel incat aceasta sa permita determinarea informatiilor si a obligatiilor prevazute de lege, iar societatile carora le apartin sa poata intocmi situatii financiare anuale. 

Activitatea desfasurata in strainatate de subunitatile fara personalitate juridica, care apartin persoanelor juridice cu sediul in Romania, se include in situatiile financiare ale persoanei juridice romane si se raporteaza pe teritoriul Romaniei, cu respectarea prevederilor acestor reglementari. Aceasta includere se poate face numai anual, in vederea intocmirii situatiei financiare anuale.
In privinta cursului valutar nu exista prevederi concrete, insa pct. 5 alin. 2 si pct. 324 din Reglementarile contabile aprobate prin OMFP 1802/2014 face trimitere la pct. 7 si pct. 317-323 din aceleasi reglementari.

Avand in vedere prevederile pct. 94 din reglementarile contabile reiese ca, din punct de vedere contabil se va avea in vedere cursul de schimb valutar comunicat de BNR si valabil la data incheierii exercitiului financiar.

Fiind vorba si de cursuri valutare diferite, societatea nu va determina profitul impozabil pornind de la profitul contabil total inregistrat in balanta de verificare centralizata, la care sa adauge cheltuielile nedeductibile si elementele similare veniturilor si sa scada veniturile neimpozabile si elementele similare cheltuielilor conform regulii generale de la art. 19 alin. 1 din Codul fiscal, ci va determina un profit impozabil aferent activitatii din Romania (pornind de la profitul contabil aferent activitatii din Romania) si un profit impozabil aferent sediului permanent (pornind de la profitul contabil aferent activitatii sediului permanent, transformat in lei pe baza cursului valutar mediu anual), conform exemplului de la pct. 39 alin. 6 din Normele metodologice date in aplicarea art. 39 din Codul fiscal.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x