Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 31 Martie 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Servicii inchiriere bun imobil, utilitati incluse in tariful de inchiriere, regim fiscal TVA

valabil la 18 Mar 2020Conform legislatiei in vigoare!
Amelia Dumitras Raspuns oferit de
Amelia Dumitras
Consultant fiscal

Intrebare: Societatea X, societate cu raspundere limitata inregistrata in scopuri de TVA, detine un imobil format din 6 camere (birouri). Un birou este utilizat in scopuri administrative de societatea X, iar celelate 5 birouri vor fi inchiriate unor persoane fizice si juridice. Societatatea doreste sa opteze pentru taxarea chiriei cu TVA. Societatea are autorizat codul CAEN 6820 inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau in leasing. Utilitatile (apa, gaz, energie electrica si salubritate) sunt facturate catre societatea X. Societatea doreste ca utilitatile sa fie incluse in costul chiriei fara sa monteze contoare separate pentru fiecare birou in parte.


1. Care este termenul de depunere a notificarii privind optiunea de taxare a operatiunilor prevazute la art. 292 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal? Se poate depune retroactiv, respectiv se poate depune azi 16.03.2020, iar la punctul 4 din notificare sa se mentioneze data 01.01.2020?
2. In conditiile inchirierii a 5 birouri din cele 6, cum va fi completat la punctul 5 din notificare? Vor fi depuse 5 notificari sau este suficienta o singura notificare?

3. Cum se poate specifica in contract faptul ca utilitatile sunt incluse in valoarea chiriei? In aceasta situatie, in afara de autorizarea codului CAEN 6820, mai este nevoie de autorizarea altor coduri CAEN?
4. Societea X are dreptul de deducere a TVA aferenta costurilor cu utilitatile in conditiile in care nu se cunoaste consumul efectiv de utilitati al fiecarui chirias in parte?
5. Care este monografia contabila si ce aspecte ar mai fi de luat in considerare in aceasta speta?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Servicii inchiriere bun imobil, utilitati incluse in tariful de inchiriere, regim fiscal TVA

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 76626 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x