Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Decembrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

  • Subiectul saptamanii
  • ONG. Sponsorizare alta ONG
    O ONG azil de batrani realizeaza venituri din activitati economice. Sponsorizeaza o ONG care este inregistrata in domeniul cultural-muzical. 1. Este posibila sponsorizarea unei ONG de catre alta ONG? 2. Daca da, este deductibila la calc...
    mai mult

SPN. Detinere POS

valabil la 11 Oct 2022Conform legislatiei in vigoare!
Mariana Prejbeanu Raspuns oferit de
Mariana Prejbeanu

Expert contabil, Consultant fiscal, Auditor financiar

Intrebare: Exista obligatia de dotare cu POS conform Legii 128/2022 pentru o societate profesionala notariala cu codul CAEN 6910? Conform OUG 28/1999 art. 2 lit. f, biroul notarial nu este obligat sa detina casa de marcat, incasarea clientilor se face pe baza de factura si chitanta. POS-ul poate fi instalat daca nu exista casa de marcat? Se poate emite factura catre persoana fizica si aceasta sa achite la POS contravaloarea facturii fara emiterea unui bon fiscal?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6910

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 11 oct 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 101294 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria PFA

06Nov2022

PFA. Deductibilitate casa de marcat

de Nicolae Liviu valabil la 06 Nov 2022
Intrebare: O persoana fizica autorizata a inceput activitatea in anul 2020. In septembrie a achizitionat si pus in functiune o casa de marcat in valoare de 820 lei. In anul 2020 inregistreaza pierdere de 9.330 lei. In anul 2021 venit net de 7.826 lei.In anul 2022 inregistreaza venit net de 7.500 lei. In conditiile de mai sus poate sa deduca costul cu achizitia casei de marcat? Daca da, care este modul ...
14Oct2022

PFA cu obiect de activitate meditatii. Obligativitate casa de marcat

de Nicolae Liviu valabil la 14 Oct 2022
Intrebare: O persoana fizica autorizata are drept obiect de activitate meditatii.Pentru serviciile prestate are obligatia achizitionarii de casa de marcat sau este corect sa emita factura fiscala si chitanta pentru incasarea banilor?
26Iul2022

Factura sau contract de munca. Administrare codominii

de Vera Constantin valabil la 26 Iul 2022
Intrebare: Sunt contabila cu studii superioare economice si experienta de aproape 20 ani in contabilitate. Sunt interesata sa infiintez o firma pe care sa desfasor activitati de administrare condominii (detin si atestat pentru administrator condominii) si as vrea sa prestez pe firma si servicii de contabilitate. Vreau sa mut activitatea contabila a firmei la care lucrez. In loc sa primesc salariul, sa emit ...
11Iul2022

Contract de prestari servicii spital. Transmitere factura in sistemul RO e-Factura

de Elena Garofil valabil la 11 Iul 2022
Intrebare: O persoana fizica are un contract de prestari servicii (liftiera) la un spital.Este obligata sa transmita factura in sistemul RO e-Factura?
04Iul2022

PFA. Achizitie bun in leasing financiar. Deductibilitate cheltuieli

de Elena Garofil valabil la 04 Iul 2022
Intrebare: O PFA are in derulare un leasing financiar. La calcului venitului impozabil, fiind in partida simpla, calculam pe baza registrului de incasari si plati venitul impozabil. Atunci cand achit factura de leasing, ea intra la capitolul plati si scadem din venitul impozabil (rata + dobanda si comision)? In plus, am voie sa scad si valoarea masinii cu valoarea amortizarii in plafon de 1.500 lei ...
01Iul2022

Suspendare activitate PFA

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 01 Iul 2022
Intrebare: PFA a suspendat activitatea la ONRC incepand cu 01.02.2022. De asemenea, a predat si memoria fiscala a casei de marcat. Titularul PFA sustine ca mai trebuie depunsa o declaratie la ANAF, fara de care in momentul in care va solicita un certificat de cazier fiscal exista posibilitatea ca acesta sa iasa cu datorii.Ma puteti ajuta cu explicatii si cu ce e de facut, daca se mai poate face ceva ...
x