Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 25 Mai 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Termen de plata privind impozitul pe salarii

valabil la 11 Nov 2019
Dani Cucu Raspuns oferit de
Dani Cucu
Consultant fiscal, director al societatii de consultanta. Global Tax Management S.R.L.

Intrebare: 1. Societatea are perioada fiscala luna calendaristica si prezinta urmatoarea situatie referitoare la platile efectuate catre administratori persoane fizice nerezidente:

- Platile catre administratorii nerezidenti cu rezidenta in statul Azerbaidjan se efectueaza trimestrial;
- Inregistrarea obligatiei se efectueaza lunar din ratiuni de raportare manageriala, de grup;
- Obligatia pentru impozitul pe salarii asimilat veniturilor salariale s-a efectuat trimestrial, la data platii. Impozitul s-a platit pana in data de 25 a lunii urmatoare efectuarii platii si a obligatiei;
- Trecerea la o noua cota de impozit ne-a surprins cu un trimestru (cel anterior) neachitat.

2. Prevederi legale asociate
Avand in vedere prevederile art. 80 - Termenul de plata a impozitului
(1) Platitorii de salarii si de venituri asimilate salariilor au obligatia de a calcula si de a retine impozitul aferent veniturilor fiecarei luni la data efectuarii plații acestor venituri, precum si de a-l plati la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei pentru care se platesc aceste venituri.

Cand este obligata societatea sa calculeze si sa retina impozitul aferent veniturilor fiecarei luni, avand in vedere faptul ca plata nu se efectueaza lunar? Cand trebuie efectuata plata impozitului pe venit la bugetul de stat, avand in vedere prevederea din Codul fiscal: „pana la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se platesc aceste venituri”? In cazul in care nu se platesc aceste venituri pentru un administrator nerezident, mai trebuie efectuata plata impozitului pe venit la bugetul de stat? Care ar fi termenul de prescriptie in raport cu drepturile datorate persoanei nerezidente care nu mai figureaza cu administrator?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Termen de plata privind impozitul pe salarii

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 77542 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU!Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x