Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 23 August 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Tichete acordate in iunie 2018

PortalContabilitate.ro Raspuns oferit de
PortalContabilitate.ro
contabil
valabil la 03 Iun 2019Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Au fost acordate tichete in iunie 2018. Unii salariati nu le-au folosit si din discutia cu firma emitenta aceasta ar putea sa le retipareasca cu un nou termen de valabilitate, tichetele alaturandu-se celor emise pentru anul 2019. Care sunt implicatiile legale pentru aceasta speta? Este posibila prelungirea termenului de valabilitate a voucherelor de vacanta neutilizate? Exista vreun impediment legal? Ce implicatii exista asupra evidentei contabile a voucherelor neutilizate?

Raspuns: Baza legala: OUG nr.8/2009,  Normele metodologice aprobate prin HG nr.215/2009
Norme specifice: Ordinul Ministerului Educatiei Nationale Nr. 3.956 din 2 mai 2019
Ordinul Ministerului Educatiei Nationale Nr. 3560/2018
 Ordinul Ministerului Tineretului si Sportului Nr. 386/2018

OUG nr.8/2009, art.2 alin.4
 (4) Voucherul de vacanta are perioada de valabilitate de un an de la data emiterii, fara a se intelege ca aceasta este perioada de valabilitate a suportului electronic, in cazul in care voucherul a fost emis pe acest tip de suport.

Normele metodologice aprobate prin HG nr.215/2009:
“ Art. 18 - Unitatile emitente sunt obligate:
    b) diferenta de suma dintre valoarea nominala a tichetelor de vacanta emise si incasate si cea decontata catre unitatile afiliate se vireaza la bugetul de stat;”
    c) sa organizeze o evidenta operativa proprie, potrivit formularelor prevazute ca model in anexele nr. 2, 2a) si 2b), si sa transmita date centralizatoare Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale sau, dupa caz, Ministerului Finantelor Publice.
In Anexa 2 la Norme, emitentul trebuie sa evidentieze tichetele neutilizate (returnate de angajatori)
    
Interpretarea sistematica a prevederilor legale, mai sus citate, releva faptul ca:
-    vouchere de vacanta au termenul de valabilitate de un an (fara a se da posibilitatea reinnoirii acestuia si utilizarii cumulate cu  voucherele emise pentru fiscali anii urmatori);
-    emitentii voucherelor au obligatia de a raporta (Anexa nr.2 la Normele aprobate prin HG nr.215/2009) voucherele neutilizate si de a vira diferenta de suma dintre valoarea nominala a tichetelor de vacanta emise si incasate si cea decontata catre unitatile afiliate,la bugetul de stat (diferenta nu poate fi utilizata pentru “reinnoirea” voucherelor prin retiparire).    

Concluzie: Avand in vedere dispozitiile legale in materie, apreciem ca tichetele de vacanta acordate in anul 2018 si neutilizate pana la expirarea termenului de valabilitate nu pot fi reutilizate (nici prin “retiparire”) cumulat cu voucherele acordate pentru anul 2019
Nota: In situatia in care se restituie voucherul/contravaloarea acestuia, persoana beneficiaza de recalcularea impozitului in luna urmatoare restituirii. (art.6 alin.5 din Ordinul Nr. 3560/2018)
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x