Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Iulie 2020
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


  • Subiectul saptamanii
  • PFA fara activitate la sediu
    Un cabinet individual de avocatura are un contract de comodat pentru un sediu in locuinta sa (o camera), pana in anul 31.12.2020, in care este specificat ca nu desfasora activitati la sediu. La taxe locale a declarat impozit pentru cladiri ...
    mai mult

Tichete de masa. Distribuire. Momentul impozitarii

valabil la 05 Iun 2019
Irina Dumitrescu Raspuns oferit de
Irina Dumitrescu
Economist

Intrebare: Incepand cu luna aprilie 2019, societatea acorda tichete de masa. Tichetele cuvenite pentru luna aprilie sunt incarcate pe cardul salariatilor la inceputul lunii mai 2019. S-a optat pentru acest mod de lucru pentru usuranta evidentelor. In statul carei luni impozitam aceste tichete? Cum procedam cu salariatul care pleaca din societate ?

Raspuns:
Conform art. 76 alin. (3) lit. h) din Codul fiscal, avantajele, in bani sau in natura, cu exceptia celor prevazute la alin. (4), primite in legatura cu o activitate mentionata la alin. (1) si (2) includ, insa nu sunt limitate la: 
(…)
h) bilete de valoare sub forma tichetelor cadou acordate potrivit legii, cu exceptia destinatiilor si limitelor prevazute la alin. (4) lit. a), tichetelor de masa, voucherelor de vacanta, tichetelor de cresa si tichetelor culturale, acordate potrivit legii. 
 
Pct. 14 alin. (4) din Titlul IV al normelor de aplicare a Codului fiscal stabileste ca, valoarea tichetelor de masa, tichetelor de cresa, tichetelor cadou, voucherelor de vacanta, acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite.
In baza art. 142 lit. r), art. 157 alin. (2) si art. 220 indice 4 alin. (2) din Codul fiscal nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor sociale (CAS, CASS, CAM) biletele de valoare sub forma tichetelor de masa, voucherelor de vacanta, tichetelor cadou, tichetelor de cresa, tichetelor culturale, acordate potrivit legii.
 
Asadar, atat in materie de impozit pe veniturile din salarii cat si in materie de contributii sociale tratamentul fiscal este stabilit pentru bonurile de valoare (inclusiv tichete de masa) ”acordate potrivit legii”. Legea care reglementeaza tichetele de masa incepand cu 01 ianuarie 2019 este Legea 165/2018. Conform art. 12 alin. (3) din aceasta lege, valoarea tichetelor de masa pe suport electronic este transferata lunar salariatilor, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare, de catre unitatea emitenta de tichete de masa pe suport electronic, corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face transferul, conform contractului incheiat de unitatea emitenta cu angajatorul. Asadar, pentru luna aprilie 2019 tichetele de masa trebuiau acordate in ultima decada a lunii martie si luate in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii in luna martie 2019.
 
Salariatul are obligatia sa restituie angajatorului, la finele fiecarei luni, precum si la incetarea contractului individual de munca valoarea corespunzatoare tichetelor de masa necuvenite, in cazul tichetelor de masa pe suport electronic. 
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x