X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 26 Iunie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Tichete de masa pe suport electronic. Inregistrari contabile

Irina Dumitrescu Raspuns oferit de
Irina Dumitrescu
Economist
Intrebare: Care este monografia contabila pentu tichetele masa primite pe card?

Raspuns: In cazul tichetelor de masa pe suport electronic, conform prevederilor de la art. 12 alin. (3) din Legea nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, valoarea tichetelor de masa pe suport electronic este transferata lunar salariatilor, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare, de catre unitatea emitenta de tichete de masa pe suport electronic, corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face transferul, conform contractului incheiat de unitatea emitenta cu angajatorul.

Art. 8 din aceasta lege stabileste:
”(1) Costurile legate de emiterea biletelor de valoare pe suport hartie si/sau pe suport electronic se suporta integral de angajatori.
(2) Angajatorul care achizitioneaza direct de la o unitate emitenta necesarul de bilete de valoare pe suport hartie achita atat contravaloarea nominala a acestora, stabilita potrivit legii, cat si costul imprimatului reprezentand biletul de valoare pe suport hartie.
(3) Angajatorul care contracteaza cu o unitate emitenta serviciul de emitere a biletelor de valoare pe suport electronic achita atat contravaloarea nominala a biletelor de valoare distribuite angajatilor, cat si costul emiterii suportului electronic.
(4) Valoarea nominala a biletelor de valoare acordate angajatilor fie pe suport hartie, fie pe suport electronic nu poate sa fie diminuata in niciun mod.”

Din punct de vedere contabil, atat tichetele de masa pe suport hartie cat si cele in format electronic se inregistreaza cu ajutorul contului 5328 – ”Alte valori”, astfel:

- Achizitionarea tichetelor de masa :

5328= 401 - valoarea tichetelor de masa
  628= 401 -costul emiterii

Plata catre unitatile emitente:

401=5121

- Acordarea tichetelor de masa salariatilor:
6422 = 5328
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x