X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 19 Iunie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Tichete de masa pentru zile nelucrate. Contributii sociale

Rodica Mantescu Raspuns oferit de
Rodica Mantescu
Specialist Legislatia Muncii
Intrebare: Angajatorul are conform CCM cateva zile festive/an, zile in care salariatii stau acasa si sunt platiti normal (inclusiv li se acorda tichete de masa pentru zilele respective). Tichetele de masa sunt doar impozitate in prezent. Avand in vedere ca acele zile nu sunt lucrate efectiv de salariati si nu sunt pontati prezenti contravaloarea tichetelor de masa trebuie considerata avantaj salarial, cu plata tuturor contribuțiilor. Este corect?

Raspuns: Conform art. 142 lit.s) din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale urmatoarele: s) urmatoarele avantaje primite in legatura cu o activitate dependenta: r) biletele de valoare sub forma tichetelor de masa, voucherelor de vacanta, tichetelor cadou, tichetelor de cresa, tichetelor culturale, acordate potrivit legii.

 Astfel cum se poate observa, tichetele de masa nu se cuprind in baza de calcul al contributiilor sociale daca sunt acordate potrivit legii.
Daca nu sunt acordate potrivit legii, tichetele de masa intra in baza de calcul al contributiilor sociale intrucat nu sunt indeplinite conditiile scutirii. Or, tichetele de masa nu sunt acordate potrivit legii daca sunt acordate pentru zilele in care salariatii nu lucreaza intrucat art. 10 alin. (3) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare stabileste ca, salariatii beneficiaza lunar de un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile lucrate, iar acest numar nu poate depasi numarul de zile lucratoare din luna pentru care se acorda tichetele.

 In concluzie, tichetele de masa acordate pentru zilele in care salariatii nu lucreaza intra in baza de calcul al contributiilor sociale.
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

05Iun2019

Tichete de masa. Distribuire. Momentul impozitarii

de Irina Dumitrescu valabil la 05 Iun 2019
14Mai2019

Acordarea de tichete cadou cu ocazia Pastelui

de Gabriel Apostolescu valabil la 14 Mai 2019
19Apr2019

Regimul fiscal al tichetelor de masa acordate

de Dana Hristu valabil la 19 Apr 2019
08Apr2019

Tichete cadou acordate de un sindicat membrilor

de Irina Dumitrescu valabil la 08 Apr 2019
28Mar2019

Tichete cadou pentru alte destinatii

de Gabriela Dita valabil la 28 Mar 2019
x