Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 25 Iulie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Transmitere in e-Factura facturi de servicii in constructii emise catre beneficiari din Belgia

valabil la 08 Iul 2024Conform legislatiei in vigoare!
Anca Bilas Raspuns oferit de
Anca Bilas

Expert contabil si Consultant fiscal

Intrebare: O societate comerciala cu sediul social in Romania presteaza servicii de constructii-manopera la imobile pe teritoriul Belgiei conform art. 278 alin. 4 din Codul fiscal. Desi societatea este platitoare de tva in Romania, serviciile se factureaza fara tva pentru societati belgiene inregistrate acolo. Facturile in prezent nu se raporteaza in e-Factura.

Incepand din luna iulie cu noile modificari se pot transmite in e-Factura si aceste facturi pentru decontul precompletat e- tva?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 08 iul 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 127024 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Constructii

24Iul2024

Plata factura neprimita in sistemul RO e-Factura

de Elena Garofil valabil la 24 Iul 2024
Intrebare: O persoana juridica lucreaza cu o PFA pe baza unui contract de prestari servicii. De la 01.07.2024 trebuia sa incarce facturile in SPV.Daca nu le-a incarcat, cum inregistrez plata facuta catre el in luna iulie?
23Iul2024

Declarare in e-transport materiale de constructii

de Anca Bilas valabil la 23 Iul 2024
Intrebare: Suntem o societate care prestam diverse servicii de constructii. Pentru factura emisa unui client in care se factureaza servicii prestate:1. Cu diverse utilaje (pentru indreptare pamant/terasamente cu buldo-excavator, manitou, transport miniexcavator la lucrare).2. Si/sau transport de pamant, moloz din diverse locatii la lucrarea clientului,Trebuie raportat in Ro e-Transport ceva?
16Iul2024

Activitatea de mentenanta cladiri si instalatii

de Vera Constantin valabil la 16 Iul 2024
Intrebare: Societatea obtine venituri din contracte de mentenanta a cladirilor si instalatiilor. Se factureaza lunar si se emite un raport de activitate. Acesta cuprinde o lista cu activitatile intreprinse printre care achizitia si transportul materialelor pentru reparatii, realizarea unor reparatii cu personalul propriu, asistenta tehnica pentru diverse lucrari, centralizarea consumului de ...
15Iul2024

Obligatiile si termenele de transmitere ale facturilor electronice conform OUG nr. 1202021

de Liviu Sapunaru valabil la 15 Iul 2024
Intrebare: 1. Daca am inteles bine, este posibil sa emiti o factura in data de 30.06.2024, datata cu 30.06.2024 (cu obligativitatea de a o transmite si prin SPV in 5 zile lucratoare), dar sa o incarci in SPV doar in 14.07.2024? Conform unui articol de pe fiscalitate.ro, acest lucru este posibil, intrucat conform art. 319, te-ai incadrat in termenul de +15 zile luna urmatoare (este clar ca in acest scenariu ...
11Iul2024

Servicii de amenajari interioare. Deviz de lucrari

de Vera Constantin valabil la 11 Iul 2024
Intrebare: In cazul unei prestari de servicii in amenajari interioare este necesar devizul de lucrari pentru client daca nu il solicita? Prestatorii nu lucreaza cu materialele proprii, doar presteaza serviciul.
09Iul2024

Dispozitive de transmitere e-Transport

de Anca Bilas valabil la 09 Iul 2024
Intrebare: Suntem societate de constructii si transportam materiale cu risc ridicat cu autovehiculele proprii si autovehicule inchiriate de la punctul de lucru depozit materiale al societatii la diferite santiere unde lucram. Generam in e-Transport coduri UIT pentru transportul produsele cu risc. Procedura din 17.06.2024 (Ordinul 1337/17.06.2024) de functionare si monitorizare transporturi art. 8 si ...
x