Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 2 Februarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

TVA si impozit la vanzarea unui mijloc fix de catre PFA

valabil la 15 Dec 2022
Anca Ivanov Raspuns oferit de
Anca Ivanov

Expert contabil

Intrebare: O PFA cu norma de venit este platitoare de TVA. A achizitionat un autoturism in leasing pentru care nu a dedus TVA. A decis ca fiind al doilea autoturism si deja deduce TVA 50% pentru primul, nu va deduce TVA pentru acesta. Leasing-ul se incheie, autoturismul trece in proprietatea PFA-ului iar PFA-ul decide sa il vanda catre o SRL platitoare de TVA.

1. Din punctul de vedere al TVA: Cum se va intocmi factura de vanzare? Se colecteaza TVA integral sau se poate aplica scutirea conform art. 292 alin. 2 lit. g, deoarece s-a limitat total dreptul de deducere?

2. Din punctul de vedere al impozitului pe venit: Venitul va fi impozabil sau exista vreo varianta de scutire avand in vedere ca PFA este norma de venit si nu s-au dedus cheltuielile aferente acestui autoturism?

Tip societate: P.F.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6202

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 15 dec 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103603 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria PFA

29Ian2023

Cheltuieli PFA inregistrate pe perioada suspendarii

de Nicolae Liviu valabil la 29 Ian 2023
Intrebare: O PFA neplatitoare de TVA are activitatea suspendata din octombrie 2021 pentru ingrijire copil. In acest interval de suspendare, persoana fizica aflata in ingrijire copil participa la un curs de pregatire profesionala si primeste facturi pe PFA. Sunt aceste cheltuieli deductibile pentru PFA?
25Ian2023

Cheltuieli cu sponsorizari

de Anca Bilas valabil la 25 Ian 2023
Intrebare: O societate profesionala de avocati (SPARL) acorda sponsorizari in cursul anului. Sponsorizarile sunt catre unitati inregistrate in registrul unitatilor de cult. Care sunt implicatiile fiscale? Sunt deductibile fiscal aceste plati cu titlu de sponsorizare (exista contract)? Trebuie depusa D107?
13Ian2023

Plafon PFA. Norma de venit

de Nicolae Liviu valabil la 13 Ian 2023
Intrebare: O PFA la norma de venit in anul 2021, 2022 a platit contributii si impozit raportat la norma de venit. La finele anului 2022 PFA are venituri incasate de 351.000 lei.Poate sa ramana pentru anul 2023 la norma de venit si sa plateasca datoriile la norma in anul 2024? Daca realizeza in anul 2023 venituri mai mari de 25,000 euro atunci in anul 2024 trece la sistemul real si doar in 2025 va plati ...
27Dec2022

PFI. Impozite si contributii 2023

de Irina Dumitrescu valabil la 27 Dec 2022
Intrebare: Ce impozite plateste o PFI pentru activitatea de intermediere in asigurari, incepand cu anul 2023 si care sunt cheltuielile deductibile pentru calculul impozitului? Este CASS platita de titular pentru ca titularul sa poata fi asigurat in sistemul de sanatate public?
12Dec2022

Cheltuieli PFA inregistrate pe perioada suspendarii

de Mariana Prejbeanu valabil la 12 Dec 2022
Intrebare: O PFA are abonament de telefonie mobila. Se suspenda pe o perioada de 2 ani. In acesti 2 ani primeste factura lunar. Ce se intampla cu facturile primite pe perioada suspendarii? Le inregistreaza cand reia activitatea dupa acei 2 ani? Poate avea cheltuieli pe perioada suspendarii?
17Nov2022

Reincadrare venituri pe persoana fizica

de Anca Bilas valabil la 17 Nov 2022
Intrebare: In cazul in care ANAF imi reconstituie venitul din vanzarea de apartamente construite de mine ca persoana fizica (nu PFA), ca fiind imobilele vandute continuu, am dreptul sa-mi deduc costurile?
x