Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 4 Octombrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Utilizarea casei de marcat. PFA

valabil la 26 Aug 2022Conform legislatiei in vigoare!
Daniela Manole Raspuns oferit de
Daniela Manole

Economist

Intrebare: O persoana fizica autorizata constituita la Registrul Comertului care desfasoara servicii de consultanta catre persoane fizice (parlamentari) are obligatia detinerii unei case de marcat si emiterii de bonuri fiscale pentru incasarile numerar de la persoanele fizice carora le emite factura?
Se incadreaza o astfel de persoana fizica autorizata la exceptia "activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale" de la art. 1 alin. (1) si (2) din OUG nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale?

Tip societate: P.F.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 7021

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 26 aug 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 99287 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Operatiuni de trezorerie

10Iun2022

Obligativitate casa de marcat

de Bajan Camelia valabil la 10 Iun 2022
Intrebare: O firma vinde accesorii pentru purificarea apei atat catre persoane fizice, cat si catre persoane juridice. Nu are casa de marcat si pana acum nu a incasat niciodata cu cash, incasarile au fost doar in cont. Firma doreste sa instaleze un POS si sa incaseze cu card. Este obligatoriu ca la emiterea facturii sa emita si bon de la casa de marcat si chitanta de POS in acelasi timp? Este obligata ...
08Iun2022

Creditare societate cash

de Anca Bilas valabil la 08 Iun 2022
Intrebare: In situatia in care avem nevoie de bani in casierie pentru a face plati la furnizori vin cu aport propriu: intr-o zi cu 3.000 lei, in alta cu 5.000 lei, in alta cu 7.000 lei, retragerea acestor sume trebuie facuta exact asa cum s-au depus, adica intr-o zi 3.000lei, in alta 5.000lei si in alta 7.000lei sau pot retrage intr-o zi 4.000lei, in alta 2.000lei si tot asa fara a tine seama de cum s-au ...
07Mar2022

Exceptii obligativitate casa de marcat

de Bajan Camelia valabil la 07 Mar 2022
Intrebare: Suntem o societate care monteaza sisteme fotovoltaice la persoane fizice si juridice. Asiguram, de asemenea, servicii de mentenanta si intretinere pentru aceste sisteme (persoane fizice si juridice), un coleg de la mentenanta merge pe teren, efectueaza aceste servicii si incaseaza banii.Intrebarea mea este daca suntem obligati sa achizitionam o casa de marcat pentru incasarea acestor servicii ...
08Dec2021

Sume incasate in plus. Inregistrare

de Elena Garofil valabil la 08 Dec 2021
Intrebare: Cum consideram sumele platite in plus de catre clienti? Trebuie neaparat considerate avansuri? Noi facturam sume mici clientilor pentru livrarile efectuate si unii dintre acestia prefera sa achite o suma rotunda, urmand a se compensa cu facturile ulterioare. Exemplu: Avem facturi lunare emise catre un client de 115 lei (ianuarie-aprilie). Sa presupunem ca acesta are abonament pe intreg anul. ...
09Oct2021

Plafon avans spre decontare

de Elena Garofil valabil la 09 Oct 2021
Intrebare: Care este plafonul maxim in lei sau euro pentru un avans spre decontare acordat unui administrator de societatea comerciala pe actiuni SA? Care este legislatia aferenta?
31Aug2021

Plafon incasare in numerar de la persoane fizice

de Elena Garofil valabil la 31 Aug 2021
Intrebare: Conform Legii 70/2015 art. 4 alin 1, incasarile de la persoanele fizice sunt limitate la 10.000 lei/zi/persoana. Noi suntem un spital si efectuam mai multe prestatii la acelasi pacient. In acest fel sunt situatii in care valoarea prestatiilor efectutate la acelasi pacient depaseste valoarea de 10.000 lei.De exemplu, la un pacient care sta internat in spital 3 zile, beneficiaza de urmatoarele ...
x