Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 3 Februarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Vanzare apartament catre persoana fizica

valabil la 18 Dec 2022
Raluca Liliana Anghelache Raspuns oferit de
Raluca Liliana Anghelache

Economist

Intrebare: O firma a vandut un apartament catre o persoana fizica. Persoana fizica care a achizionat apartamentul este/nu este platitoare de TVA. Apartamentul s-a vandut in regim de scutire fara drept de deducere conform art. 292 alin. (2) lit. f. Pentru acest apartament s-a facut ajustare TVA, care se declara la randul 35 din decontul de TVA.

Pentru aceasta tranzactie trebuie sa raportam in declaratia 394? Daca trebuie sa raportam, la care cartus din declaratia 394 se declara?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4614

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 18 dec 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103719 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Operatiuni scutite de TVA

30Ian2023

Subinchiriere imobil. TVA

de Mariana Prejbeanu valabil la 30 Ian 2023
Intrebare: Firma A SRL din Romania are inchiriat spatiul in care isi desfasoara activitatea. Primeste facturi de chirie cu TVA. Incepand cu 01.01.2023 subinchiriaza cate o cota parte din spatiul inchiriat catre 2 societati afiliate - persoane juridice romane.In conditiile subinchirierii cu TVA, firma A trebuie sa depuna notificare la ANAF privind optiunea de taxare a operatiunilor prevazute la art. 292 ...
30Ian2023

Regim fiscal TVA pentru servicii si lucrari protetice. Corectare deficiente aplicare

de Amelia Dumitras valabil la 30 Ian 2023
Intrebare: Din anul 2018 societatea aplica pro-rata, deoarece realizeaza atat operatiuni care dau drept de deducere, cat si operatiuni care nu dau drept de deducere. Societatea are si un laborator propriu de tehnica dentara, cu angajati tehnicieni dentari (acestia au deschise PFA si avem si contracte de prestari servicii lucrari protetica cu ei) si conform art. 292 din Codul fiscal, prestarile de servicii ...
06Ian2023

Servicii medicale stomatologice

de Elena Garofil valabil la 06 Ian 2023
Intrebare: Avem o societate care presteaza servicii medicale stomatologice catre o clinica autorizata. Practic, noi prestam doar un serviciu medical si emitem factura lunar. Nu avem spatiul, baza materiala si nu incasam contravaloarea serviciilor direct de la pacienti, ci de la clinica autorizata.In aceste conditii ne putem incadra la scutirea prevazuta la art. 292 alin. 1) lit. b din Codul fiscal, ...
03Ian2023

Arendare teren. Pro-rata

de Anca Bilas valabil la 03 Ian 2023
Intrebare: O societate incredinteaza un teren in arenda unei persoane fizice. Exista vreo exceptie sa nu se calculeze pro-rata da catre societatea arendatoare in situatia in care beneficiaza de scutire fara drept de deducere conform art. 292 alin. 2 lit. e? Activitatea principala nu face obiectul inchirieriilor/arendarilor.
21Dec2022

Realizare venituri scutite de TVA

de Elena Garofil valabil la 21 Dec 2022
Intrebare: O persoana fizica are venituri din chirii si superficie mai mari decat plafonul anual de TVA. Nu este inregistrata ca platitoare de TVA. In anul 2022 vinde una din cladirile inchiriate cu o valoare, de asemenea, peste plafonul anual de TVA. Cladirea este veche si nu a suferit imbunatatiri pe perioada detinerii. In intelegerea noastra poate sa vanda cladirea fara TVA.Intelegerea noastra este ...
07Dec2022

Prorata de deducere 2022. Prorata provizorie 2023

de Amelia Dumitras valabil la 07 Dec 2022
Intrebare: O societate a fost infiintata in august 2022 si a devenit platitoare de TVA incepand cu luna decembrie 2022, ca urmare a depasirii cifrei de afaceri (d300 trim). Partial, activitatea societatii este scutita de TVA conform art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, deci dreptul de deducere TVA se exercita pe baza proratei care ar trebui stabilita pentru anul 2023 pe baza activitatii din ...
x