Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 20 Iulie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Vanzare catre client din Spania. Neplatitor de TVA

valabil la 31 Mai 2024Conform legislatiei in vigoare!
Vera Constantin Raspuns oferit de
Vera Constantin

Expert contabil

Intrebare: Societatea A, din Romania, neplatitoare de TVA, face un import de bunuri din China pe teritoriul Spaniei. Bunurile sunt vandute catre un client din Spania.

Avand in vedere ca valoarea acestei vanzari neimpozabile in Romania depaseste 300.000 lei, are obligatia societatea A din Romania sa se inregistreze ca paltitor de TVA pe art. 317 din Codul fiscal?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 4619

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 31 mai 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 126810 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Operatiuni impozabile

17Iun2024

Import de bunuri. Raportare

de Munteanu Corneliu Stefan valabil la 17 Iun 2024
Intrebare: O societate platitoare de TVA din Romania achizitioneaza cherestea din Ucraina - TVA amanta in vama - taxare inversa. In decontul de TVA aferenta perioadei fiscale, societatea inscrie ca taxa deductibila la rd. 7, respectiv taxa colectata la rd. 22 conform declaratiei vamale de import. Totodata se declara si la rd. 30 din decontul de tva valoarea facturii de import, ca si achizitie scutita ...
04Feb2024

Returnare bunuri neconforme catre furnizorul din UE

de Vera Constantin valabil la 04 Feb 2024
Intrebare: O societate din Romania producatoare de mobila a achizitionat in perioada 2022-2023 tesaturile de la un furnizor din U.K. si ulterior acestea au fost constatate neconforme calitativ. Dupa multe discutii de peste un an cu acest furnizor s-a incheiat o intelegere prin acord scris in care sa stabilit urmatoarele: - furnizorul din U.K. renunta la sumele din facturile datorate de societatea din ...
12Ian2024

Implicatii fiscale cu privire la transferul bunurilor de pe PFA pe SRL

de Mihaela Corneanu valabil la 12 Ian 2024
Intrebare: Am o PFA pe care s-au construit blocuri cu apartamente (in timp acestea vor fi vandute sau inchiriate) si un hotel si are in patrimoniu de afectiune mai multe apartamente si acest hotel.In ce conditii se poate inchide PFA? Se are in vedere infiintarea unei SRL in care persoana fizica titularul PFA-ului sa aduca toate acele bunuri ca aport la capitalul social al SRL-ului? In timpul construirii ...
15Sep2023

Divizare. Regim fiscal TVA pentru bunuri transferate si bunuri preluate prin transfer

de Amelia Dumitras valabil la 15 Sep 2023
Intrebare: Va avea loc o divizare. Cladirile vor trece pe o firma noua. O parte din utilaje pe o alta firma. Cele doua firme noi sa le inregistram platitoare de tva? O cladire s-a cumparat cu taxare inversa, doua cladiri s-au cumparat cu tva, o cladire fara tva de persoana fizica. Utilajele s-au achizitinat cu tva. Ce se intampla din punctul de vedere al tva in firmele noi, dar si in firma actuala?
21Aug2023

Vanzarea intracomunitara de bunuri la distanta. Prestari de servicii electronice. TVA

de Dana Hristu valabil la 21 Aug 2023
Intrebare: O societate neplatitoare de tva presteaza servicii de productie muzicala catre diverse platforme online. De asemenea, realizeaza si comert prin intermediul unui magazin online. Societatea trebuie sa se inregistreze ca platitoare de TVA avand in vedere ca atat achizitia cat si vanzarea de produse sau prestarea de servicii se realizeaza catre terte persoane fizice sau juridice intra sau ...
07Dec2022

Decontare combustibil salariati

de Gabi Popescu valabil la 07 Dec 2022
Intrebare: O societate comerciala este platitoare de impozit pe profit. Face decontarea combustibilului catre salariati in baza unui contract de comodat. Aceasta decontare poate fi asimilata veniturilor salariale avandu-se in vedere noile modificari legislative ale Codului muncii? O societate comerciala producator de piese auto efectueaza export de bunuri exwoks catre Thailanda.La fiecare livrare de ...
x