Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 16 Decembrie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Vanzare corp funciar unic. Regim fiscal TVA

valabil la 18 Nov 2019Conform legislatiei in vigoare!
Amelia Dumitras Raspuns oferit de
Amelia Dumitras
Consultant fiscal

Intrebare: Care este tratamentul de TVA aplicabil vanzarii unui imobil, constructie si teren care formeaza un corp funciar unic, identificat printr-un singur numar cadastral? Tranzactia poate fi efectuata in regim de scutire de TVA, vanzatorul fiind persoana juridica inregistrata in scop de TVA, iar cumparatorul este o persoana fizica?
In conformitate cu prevederile art. 292, alin. (2), lit. f) din Codul fiscal, regula generala este ca livrarea unui bun imobil (o constructie sau o parte a acesteia sau un teren) este scutita de TVA.
Conform Codului fiscal, urmatoarele constructii se clasifica drept constructii noi:
1. Constructiile sau parti ale acestora care sunt livrate cel tarziu pana la data de 31 decembrie a anului urmator celui in care procesul-verbal final pentru terminarea lucrarilor este semnat si stampilat pentru constructia respectiva sau pentru o parte a acesteia;
2. Constructia transformata sau o parte a constructiei transformate, a caror livrare are loc cel tarziu pana la data de 31 decembrie a anului urmator celui in care procesul-verbal final de receptie este semnat, iar costul transformarii este de cel putin 50% din valoarea constructiei sau partii de constructie, exclusiv valoarea terenului ulterior transformarii, valoare a constructiei ce se defineste astfel:
- valoarea inregistrata in contabilitate in cazul persoanelor care nu aplica metoda de evaluare bazata pe cost potrivit Standardelor internationale de raportare financiara
- valoarea stabilita printr-un raport de evaluare in cazul altor persoane.
In cazul nostru, cladirea nu poat fi considerata noua, neinregistrandu-se modernizari.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Vanzare corp funciar unic. Regim fiscal TVA

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 74611 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU!áAccesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modific─ârile tVa de la 1 ianuarie 2020

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modific─ârile tVa de la 1 ianuarie 2020"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

x