Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 30 Septembrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Vanzare produse finite prin propriul magazin. Casa de marcat

valabil la 17 Sep 2022Conform legislatiei in vigoare!
Vera Constantin Raspuns oferit de
Vera Constantin

Expert contabil

Intrebare: O firma de constructii care se ocupa cu fabricarea produselor din beton precum si prestari servicii constructii vinde ocazional pavaje unor persoane fizice cu factura + chitanta (4 sau 5 vanzari pe an catre persoane fizice).
Art. 2 din OUG 91/2014 pentru modificarea si completarea OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale mentioneaza exceptiile privind utilizarea aparatului de marcat.
Din cate am citit exceptiile sa raporteaza la tipul de activitate si nu la exceptia de a vinde o data sau de doua ori, de unde deduc ca nu ne incadram la exceptii.
*Este obligatorie utilizarea aparatului de marcat in cazul incasarilor numerar de la pesoane fizice?
*Va rog sa imi comunicati daca pot incasa numerar persoane fizice cu chitanta.
*Daca emit factura catre o persoana fizica X, poate sa o achite alta persoana fizica Y(angajatul nostru) in numele acelei persoane X prin banking online de pe telefon direct in contul societatii?
*Aceste pavaje sunt trecute ca si produse finite, trebuie transferate la marfuri si dupa vandute?
*Ce conturi de vanzare folosim 701 sau 707?
*Care sunt notele contabile in aceste cazuri?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 3102

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 17 sep 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 99134 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Case de marcat

30Sep2022

Incasari de la persoane fizice. Casa de marcat

de Ana Avram valabil la 30 Sep 2022
Intrebare: O societate comerciala SRL desfasoara activitate de prestari servicii referitoare la sanatatea umana (administrare tratament la domiciliu, consiliere privind ingrijirea nou-nascutilor etc.). Firma are 2 asociati, un medic si o asistenta. Serviciile sunt prestate catre persoane fizice si se factureaza si se emit chitante. Pentru unele servicii se face comanda online si se achita prin banca, iar ...
30Sep2022

OUG 28/1999. Exceptii de la utilizarea casei de marcat valabile de la 01.01.2022

de Vera Constantin valabil la 30 Sep 2022
Intrebare: Incepand cu 01.01.2022 care sunt exceptiile la utilizarea casei de marcat?
22Sep2022

Reduceri comerciale acordate salariatilor

de Elena Garofil valabil la 22 Sep 2022
Intrebare: O societate care are ca obiect de activitate comert cu amanuntul al produselor alimentare poate sa acorde angajatilor reduceri comerciale la cumpararea produselor din magazinele proprii? Cum se poate evidentia acest lucru pe bonul fiscal si ce documente trebuie intocmite pentru ca angajatii sa poata beneficia de reducere la unele produse?
16Sep2022

Incasare contravaloare servicii prin virament bancar. Obligatie emitere bon fiscal

de Elena Garofil valabil la 16 Sep 2022
Intrebare: O persoana juridica care efectueaza o reparatie auto catre o persoana fizica poate incasa contravaloarea reparatiei prin transfer bancar, fara a mai fi obligata sa emita bon fiscal?
08Sep2022

Plafon incasare in numerar de la persoane fizice

de Elena Garofil valabil la 08 Sep 2022
Intrebare: Societatea noastra ofera servicii medicale catre persoane fizice. Anumite proceduri au valori de peste 5.000 lei (exemplu 8.000 lei).Putem incasa in numerar integral suma de 8.000 lei?
26Aug2022

Incasari in numerar de la persoane juridice. Casa de marcat

de Ionut Jinga valabil la 26 Aug 2022
Intrebare: Daca firma este dotata cu casa de marcat electronica, in cazul in care se fac incasari in numerar de la persoane juridice, este gresit sa emiti factura + chitanta? Sau este obligatoriu ca la persoane juridice sa se emita bon fiscal la factura fiscala emisa? (incasarea se face cash, pe loc, integral)
x