Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 6 Decembrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Varsaminte handicapati. Achizitionare produse de la unitati protejate. Cadouri de Craciun

valabil la 20 Nov 2022Conform legislatiei in vigoare!
Constanta Popa Raspuns oferit de
Constanta Popa

Economist

Intrebare: Societatea noastra are peste 50 angajati si conform legii calculeaza si plateste lunar fond de handicap, in conditiile Legii 448/2006 art. 78 alin. 2 si 3 a). In luna octombrie am achizitionat produse personalizate cu cota 9% de la o unitate protejata, pe care intentionam sa le acordam de Craciun sub forma de cadouri pentru angajati si copiii angajatilor in baza art. 76 alin. 4 din Codul fiscal. Valoarea totala a facturii 29.779 lei (din care TVA 2.459 lei).

Valoarea lunara a fondului de handicap calculat este de aproximativ 30.000 lei. Deoarece doar 50% din acest fond poate fi utilizat in conditiile legii pentru achizitia de produse/servicii de la unitati protejate, intentionam sa utilizam acest fond pentru aceasta tranzactie lunile urmatoare, sa reportam suma achizitiei neacoperita din fondul urmatoarelor luni, in baza art. 6 din Ordinul 590 din 12 noiembrie 2008 privind aplicarea Legii 448/2006 art. 78 alin. 2 si 3 b).

Monografia contabila propusa este urmatoarea:

Octombrie:

Achizitie produse unitate protejata 471 = 401 29779 (baza 27320 + tva 9% 2459) nu s-a dedus tva, fiind vorba de cadouri pentru copiii angajatilor

Impozit handicap datorat in luna 28992

Impozit handicap declarat si platit 635 = 447 28992

Noiembrie:

Plata partiala 401 = 5121 14889.5 (13660 + 1229.4)

Impozit handicap datorat in luna 29962

Impozit handicap declarat si platit 635 = 447 15073 (29962 - 14889)

Decembrie:

Plata diferenta factura 401 = 5121 14889.5

Consum produse 6458 = 471 29779 (74.45 lei tva inclusa/pachet)

Impozit handicap datorat in luna 30522

Impozit handicap declarat si platit 635 = 447 15633 (30522 - 14889)

1. Este monografia contabila prezentata in conformitate cu prevederile legale privind deducerea a 50% din fondul de handicap legata de achizitia de produse de la unitati protejate?

2. Se poate din fondul de 50% de handicap deduce tva aferenta facturii de achizitie fiind vorba despre un cadou oferit copiilor angajatilor?

3. Avand in vedere valoarea pachetului s-au respectat preverile legale in vigoare privind valoare neimpozabila?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 1610

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 20 nov 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 101326 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Monografii contabile

06Dec2022

Acordare bunuri gratuite catre salariati

de Mariana Prejbeanu valabil la 06 Dec 2022
Intrebare: Societatea noastra a achizitionat rucsaci pentru laptop si doreste sa-i acorde in mod gratuit salariatilor dupa branduirea lor cu logg-ul firmei (valoare rucsac fara TVA 230 lei).Care este monografia contabila? Societatea poate deduce TVA aferenta achizitiei de rucsaci?
01Dec2022

Incasare vanzare comenzi prin firma de curierat

de Vera Constantin valabil la 01 Dec 2022
Intrebare: O persoana juridica a comandat de pe site-ul societatii mele 2 produse in 2 zile diferite cu plata ramburs. Am emis 2 facturi diferite, dar curierul a livrat ambele comenzi in aceeasi zi, incasand de la persoana juridica contravaloarea acestora care depaseau suma de 5.000 lei impreuna. Am fost contactata de persoana juridica cu rugamintea de a-i emite chitanta pe una din comenzi. Precizez faptul ...
16Nov2022

Intermediere servicii de infrumusetare pe platforma online

de Vera Constantin valabil la 16 Nov 2022
Intrebare: O SRL presteaza servicii de intermediere pe o platforma online pentru servicii de infrumusetare, cosmetica, frizerie etc. Are propria platforma. Incaseaza de la clienti, persoane fizice si juridice contravaloarea serviciilor prestate de experti + comisionul de rezervare si primeste facturi de la prestatorii de servicii. Factureaza: 4111 = (704 + 462). Factura primita de la prestatori: 462 = ...
13Nov2022

Monografie contabila imprumuturi societati afiliate

de Daniela Manole valabil la 13 Nov 2022
Intrebare: O societate nou infiintata are ca actionari persoane juridice afiliate. Acestea suporta (crediteaza) firma pentru cheltuielile de constituire si celelalte cheltuieli pana cand firma va incepe sa obtina venituri.Care este monografia contabila?
09Nov2022

Garantie/asigurare colete la vanzari online. Regim TVA si contabil

de Mariana Prejbeanu valabil la 09 Nov 2022
Intrebare: O societate care vinde bunuri online are varianta de asigurare colete in suma de pana la 5 lei, timp de 14 zile. Aceste bunuri pot fi schimbate sau reparate de catre acestia.Care este monografia contabila in acest caz? Aceasta asigurare/garantie este purtatoare de TVA?
10Nov2022

Recuperare prejudiciu de la angajat. Inregistrari contabile

de Diana Ioana Tabara valabil la 10 Nov 2022
Intrebare: Un salariat de la spalatorie distruge un sacou al unei cliente. Clienta doreste sa se cumpere un alt sacou.Sunt corecte inregistrarile cu factura primita cu achizitia sacoului si apoi recuperarea prejudiciului de la angajat?% = 40165884426428 = 7585311 = 428Plata se va face in rate. In momentul retinerii pagubei trebuie sa colectam tva?
x