Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 20 Iulie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Emitere factura inaintea livrarii marfurilor

valabil la 21 Iun 2024Conform legislatiei in vigoare!
Vera Constantin Raspuns oferit de
Vera Constantin

Expert contabil

Intrebare: Societatea noastra factureaza produse in baza unui contract cu conditii de livrare agreate CIP depozitul clientului.

Factura se emite in ultima zi din luna aprilie, livrarea are loc la cateva zile ulterior in luna mai, prin mijloace de transport proprii ale companiei.

Din punct de vedere recunoastere venit, avem baza legala sa consideram justificata recunoasterea de venit in luna in care se emite factura - adica aprilie? Conform Incoterms, pedarea riscurilor si beneficiilor la CIP are loc in momentul transferului marfii catre caraus - adica firma noastra isi transfera carausului propriu marfa. In baza OMFP 1802/art. 441 - desi o parte din conditii par a fi indeplinite pentru recunoasterea de venit in luna aprilie - totusi predarea riscurilor si beneficiilor se face in luna mai.

Avem baza legala de care ne putem prevala pentru recunoasterea de venit la aprilie, si evitarea riscului de cut-off pe care ni l-au invocat in mod repetat auditorii? In caz contrar, este suficient un acord in scris cu clientul, referitor la predarea riscurilor si beneficiilor in ziua emiterii facturii si incheierea unui proces verbal de pastrarea in custodie a marfii tot cu clientul, pana vom face transportul si predarea efectiva a produselor/marfii?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 2110

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 21 iun 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 126810 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Facturare

19Iul2024

Facturi garantii in e-Factura

de Olguta Crevelescu valabil la 19 Iul 2024
Intrebare: Societatea noastra primeste facturi de garantie container de la furnizori interni, pe care le refactureaza clientilor interni si externi, dupa caz. Facturile primite sau emise de garantie le inregistram ca fiind neimpozabile; ele nu au TVA, nu le declaram in nicio declaratie fiscala si nu apar in jurnalele de TVA.Dorim sa stim daca aceste facturi de garantie trebuie trimise clientilor interni ...
18Iul2024

Termen e-Factura

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 18 Iul 2024
Intrebare: Conform prevederilor L139/17.05.2022 si OUG 120/04.10.2021, incepand cu data de 1 iulie 2024, termenul limita pentru transmiterea facturilor in sistemul national e-Factura este de 5 zile calendaristice de la data emiterii facturii, dar nu mai tarziu de 5 zile calendaristice conform prevederilor din L227/2015, art. 319 alin. 12. Intr-un caz concret, inteleg ca facturile avand data de 31 iulie, ...
17Iul2024

Emitere factura asociatie

de Anca Bilas valabil la 17 Iul 2024
Intrebare: O asociatie are membri cotizanti atat institutii publice, cat si persoane fizice/juridice din mediul privat. Pentru cotizatiile membrilor, asociatia are obligatia de a emite factura? In cazul in care nu exista o astfel de obligatie si este doar optional: Avand in vedere ca membrii institutii publice solicita factura (documentul principal recunoscut de Curtea de Conturi pentru plati in cazul ...
17Iul2024

Netransmitere facturi in termenul de 5 zile calendaristice

de Stan Cosmina valabil la 17 Iul 2024
Intrebare: In cazul in care nu s-au transmis in e-Factura cateva facturi in termenul limita de 5 zile calendaristice din cauza unor probleme de sistem informatic si transmiterea s-a facut intr-un termen mai mare, sanctiunea se aplica pe fiecare factura, adica pentru 10 facturi transmise cu intarziere se poate aplica o amenda de 25.000 lei?
17Iul2024

Factura de comision Booking

de Vera Constantin valabil la 17 Iul 2024
Intrebare: O firma cu activitate de cazare avand contract cu Booking primeste o factura de la Booking lunar, reprezentand comisionul, sa zicem 10 lei, si incaseaza de la Booking 70 lei prin banca.Firma trebuie sa factureze catre clienti persoane fizice?Sunt corecte inregistrarile?a) 628 = 401 Booking - 10 lei comisionul b) 5121 = 461 Booking - 70 lei incasarea de la Booking c) 461 = 704 - 80 ...
16Iul2024

Factura incarcata abuziv in SPV

de Vera Constantin valabil la 16 Iul 2024
Intrebare: O societate A a primit de la o societate B o factura care a fost incarcata in mod abuziv in e-Factura si nu este recunoscuta de catre societatea A. In urma corespondentei avute, societatea B nu a stornat factura respectiva.Cum procedeaza in acest caz societatea A dat fiind faptul ca nu are cum sa inregistreze factura incarcata de partenerul B, deoarece nu a primit marfa de la acesta? Care ...
x