Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 13 Iulie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Unitate militara. Sistemul RO e-Factura

valabil la 10 Iul 2024Conform legislatiei in vigoare!
Liviu Sapunaru Raspuns oferit de
Liviu Sapunaru

Consultant fiscal, Expert Contabil, Practician in Insolventa

Intrebare: Societate X cu actionar majoritar Statul Roman primeste facturi de la o unitate militara pentru refacturare energie electrica. Unitatea militara refuza transmiterea facturilor prin RO e-Factura invocand faptul ca refacturarea cheltuielilor de utilitati nu reprezinta o activitate economica producatoare de venituri, in intelesul Legii 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, prin urmare ei sustin ca aceasta activitate nu intra sub incidenta prevederilor Legii nr.139/2022 privind emiterea facturii electronice RO e-Factura.

Este corecta abordarea unitatii militare stiind ca: art. 319 alin. 1 1 din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare precizeaza: incepand cu 01,07.2024, potrivit Legii nr. 296/2023 se introduce un nou alineat, alin. (11), cu urmatorul cuprins:

(11) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), pentru operatiunile realizate intre persoane impozabile stabilite in Romania conform art. 266 alin. (2), sunt considerate facturi numai facturile care indeplinesc conditiile prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 120/2021 privind administrarea, functionarea si implementarea sistemului national privind factura electronica RO e-Factura si factura electronica in Romania, precum si pentru completarea Ordonantei Guvernului nr. 78/2000 privind omologarea, eliberarea cartii de identitate a vehiculului si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere in vederea introducerii pe piata, punerii la dispozitie pe piata, inmatricularii sau inregistrarii in Romania, precum si supravegherea pietei pentru acestea, cu modificarile si completarile ulterioare.

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: PRESTARIservicii

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 10 iul 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 126487 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Facturare

11Iul2024

Neplatitor de tva. Obligativitatea emitere facturi

de Vera Constantin valabil la 11 Iul 2024
Intrebare: Societate de tehnica dentara se incadreaza conform Codului fiscal la art. 292 alin. b, operatiuni scutite de TVA. Aceasta factureaza catre clienti, cabinete medicale stomatologice si alte laboratoare de tehnica dentara in baza bonului de comanda.1. Societate este obligata sa faca facturi fiscale catre cabinetele medicale stomatologice si laboratoare de tehnica dentara sau este suficient bonul ...
10Iul2024

E-Factura Horeca

de Gina Popescu valabil la 10 Iul 2024
Intrebare: Facturile emise la casa de marcat cu titlu informativ aferente bonului fiscal emis cu modalitate de plata cash/card trebuiesc inregistrate in SPV e-Factura? Mentionez ca aceste facturi se emit doar la solicitarea clientului, ulterior emiterii bonului fiscal. De exemplu, am avut un client persoana juridica care a solicitat dupa 20 zile factura aferenta bonului fiscal.
10Iul2024

Obligativitate listare e-Facturi

de Anca Bilas valabil la 10 Iul 2024
Intrebare: Cum se procedeaza cu arhivarea fizica a facturilor de la furnizorii romani incepand cu data de 1 iulie 2024? Pana in e-Factura facturile primite de la furnizori erau arhivate fizic in dosare cu documentele justificative in spate (CMR, aviz de insotire al marfii, receptia bunurilor etc). Acum facturile vor fi in format digital. Este necesar sa printam facturile acestea si sa le imperechem cu ...
10Iul2024

Mentionarea contului bancar pe factura. RO e-Factura

de Vera Constantin valabil la 10 Iul 2024
Intrebare: In vederea evitarii riscului de plata eronata cerem furnizorilor sa aiba inscris pe factura contul bancar in care urmeaza a se face plata. Contul bancar nu este element obligatoriu de trecut pe factura.In cazul in care contul bancar nu este trecut pe factura trebuie trimis mesaj prin SPV catre furnizor? In cazul in care furnizorul este de acord cu modificarea facturii, trebuie sa emita o ...
09Iul2024

Vanzare autoturism persoana fizica nerezidenta

de Anca Bilas valabil la 09 Iul 2024
Intrebare: Societatea noastra (platitoare de TVA) vinde un autoturism unei persoane fizice straine (cu domiciliul in Germania). Care sunt implicatiile din punctul de vedere al TVA si sunt obligata sa incarc factura in sistemul RO e-Factura?
08Iul2024

Inregistrarea facturilor in contabilitate conform Codului fiscal si OUG nr. 1202021

de Liviu Sapunaru valabil la 08 Iul 2024
Intrebare: Care este data de inregistrare in contabilitate a unei facturi electronice de tip xml emisa de furnizor dupa 1 iulie 2024 si primita de catre cumparator in SPV - RO e-Factura dupa 1 iulie 2024, data facturii sau data primirii in SPV de catre comparator?De exemplu: 1. Un furnizor emite factura cu data de 29 iulie 2024, dar o transmite prin RO e-Factura numai in data 2 septembrie 2024. Cu ce ...
x