Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 13 Iulie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Scoatere din evidenta creante neincasate

valabil la 30 Iun 2024Conform legislatiei in vigoare!
Anca Bilas Raspuns oferit de
Anca Bilas

Expert contabil si Consultant fiscal

Intrebare: La verificarea calculelor de impozit pe profit din trecut s-a constat ca nu a fost aplicata deductibilitatea fiscala pentru creantele clientilor neincasate conform art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, sume cu impact semnificativ pentru societate.

Considerati vreun risc/inconvenient daca la calcul impozitului pe profit de la 2024 se va aplica deductibilitatea fiscala (30% din ajustare pentru cele > 270 zile, 100% - clienti in insolventa) pentru toate creantele comerciale neincasate in ultimii 5 ani (2019-2023), avand in vedere si termenul de prescriptie de 5 ani?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 7022

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 30 iun 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 126490 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Profit

08Iul2024

Situatii privind iesirea din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor in cursul anului

de Dana Hristu valabil la 08 Iul 2024
Intrebare: O societate care aplica impozitul micro (a aplicat de la infiintare) poate trece la impozit pe profit prin optiune in timpul anului (incepand cu trim 2 2024) fara a indeplini conditiile de trecere la impozit pe profit? Precizez ca societatea are salariati, nu a depasit plafonul de 500.000 euro, iar asociatii nu mai detin alte societati.
25Iun2024

Facilitatea privind profitul reinvestit in cazul unei cladiri de birouri

de Anca Bilas valabil la 25 Iun 2024
Intrebare: Societate care de la data de 01.10.2023 devine platitoare de impozit pe profit, in data de 29.12.2023 achizitioneaza o cladire de birouri care este pusa in functiune in aceeasi data.Poate beneficia de scutirea impozitului pe profit aferent profitului reinvestit?Mod calcul impozit scutit:La trim IV 2023 profit 1.249.969;Impozit pe profit aferent 199.995;Valoare cladire cumparata ...
15Iun2024

Impozit pe profit. Limita sponsorizare

de Mugur Durgheu valabil la 15 Iun 2024
Intrebare: Va rugam sa ne transmiteti care este valoarea sponsorizarii pe care o putem redirectiona prin formularul 177 aferent anului 2023 avand urmatoarele date:D101Rd. 41 Total impozit pe profit: 91.856 leiRd. 42.2 Impozit pe profit scutit: 18.959 leiRd. 43.1 Sume reprezentand sponsorizare din anul curent: 10.000 leiRd. 46 Reducerea cf. OUG 153/2020: 9.435 leiRd. 47 Impozit pe profit anual: ...
06Iun2024

Profit reinvestit. Subventii

de Vera Constantin valabil la 06 Iun 2024
Intrebare: O societate a folosit facilitatea de profit reinvestit pentru niste echipamente care fac parte dintr-un proiect cu fonduri nerambursabile. In urma unui control ANAF s-a comunicat ca aceasta nu avea voie sa aplice facilitatea pentru aceste echipamente pentru ca nu sunt achitate din surse proprii, ca expresia
26Mai2024

Clasa 2.3. Catalog mijloace fixe. Profit reinvestit

de Mariana Prejbeanu valabil la 26 Mai 2024
Intrebare: Societatea noastra are ca obiect principal de activitate, inchirierea de scutere. Conform art. 22 din Codul fiscal, exista o scutire de impozit pentru profitul reinvestit, dar doar pentru activele din subgrupa 2.1 si clasa 2.2.9, scuterele incadrandu-se la clasa 2.3. Societatea realizeaza profit permanent.Nu putem beneficia nicicum de aceasta facilitate?
28Mai2024

Profit reinvestit scutit de impozit. Cadrul normativ

de Diana Popescu valabil la 28 Mai 2024
Intrebare: O societate a cumparat o cladire industriala (atelier) pe care vrea s-o inchirieze altei societati.In acest caz se poate aplica facilitatea de scutire a impozitului pe profitul reinvestit?
x