X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 21 Mai 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Achitare facturi emise pe numele administratorului in contul dividendelor

Daniel Crevelescu Raspuns oferit de
Daniel Crevelescu
Economist
Intrebare: Societatea mai are de plata aproximativ 100.000 lei pentru dividende aprobate la finele anului 2014, pentru care a achitat impozitul in ianuarie 2016. S-a platit suma de 10.000 lei in numerar din totalul dividendelor datorate, iar diferenta se va achita prin banca. Pata facturilor emise pe persoana fizica, la hipermarket, cu card de firma, poate fi inregistrata drept plata? Care este procedura de urmat?

Raspuns:
Potrivit art. 114 alin. (2) lit. h) din Codul fiscal, in categoria veniturilor din alte surse se includ bunurile si/sau serviciile primite de un participant la persoana juridica, acordate/furnizate de catre persoana juridica, in folosul personal al acestuia.
Daca facturile emise de hipermarket sunt emise pe numele persoanei, societatea nu acorda bunuri si/sau servicii asociatului, ci efectueaza o plata.

Conform extrasului de cont, platile efectuate in numele persoanei fizice le puteti inregistra:
461 = 5121
 
Apoi compensati cu dividendele de plata, in baza unui proces-verbal incheiat intre parti:
457 = 461
 
In concluzie, opinia mea este ca da, puteti efectua plati in contul dividendelor, iar modalitatea de reflectare in contabilitate a acestor plati este cea mentionata mai sus.
Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Declaratia unica. Explicatii. Intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Declaratia unica. Explicatii. Intrebari si raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Articole similare

27Apr2018

Asociat nou. Dreptul de a primi dividende

de Anca Ivanov valabil la 27 Apr 2018
14Apr2018

Repartizare profit. Tratament fiscal

de Elena Garofil valabil la 14 Apr 2018
05Apr2018

Declararea in D212 a dividendelor distribuite si ridicare

de Elena Garofil valabil la 05 Apr 2018
x