PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Mareste font Micsoreaza font Font default


Altele


     » Indemnizatie pentru membrii Colegiului medicilor 
     de Gabriela Dita, valabil la 13-Ian-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Colegiul medicilor teritorial acorda indemnizatie lunara membrilor birourilor consiliilor. Persoanele care primesc indemnizatie lunara fixa pentru functia detinuta mai pot primi o indemnizatie de sedinta?[mai mult]

 
     » Semnarea pentru intocmirea situatiilor financiare si a raportarilor contabile 
     de Marilena Radulescu, valabil la 05-Ian-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: O persoana cu studii superioare ASE poate sa semneze bilantul contabil nefiind membru CECAR avand in firma contract de munca cu timp de munca partial pe durata nedeterminata?[mai mult]

 
     » Tratament dividende aferente anului 2016 
     de Dana Hristu, valabil la 05-Ian-2017
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Poate un asociat sa ridice dividendele in anul 2017 pe baza aprobarii AGA a contului de profit profit din anul 2016 fara depunerea bilantului? Practic in luna ianuarie 2017 vreau sa ridic dividendele anului 2016 dar formularul de bilant nu este depus la ANAF deoare nu a aparut.[mai mult]

 
     » Inregistrarea in D394 a serviciilor scutite de TVA 
     de Gabi Popescu, valabil la 27-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: In declaratia 394 la sectiunea D la achizitiile de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA se declara si serviciile scutite de TVA? In instructiuni se mentioneaza ca se declara valoarea totala a achizitiilor de bunuri si servicii de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA. Adica si scutitele?[mai mult]

 
     » Deductibilitatea cheltuielilor efectuate in numele unui angajat la schemele de pensii facultative 
     de Dani Cucu, valabil la 17-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Pentru pensiile facultative platite de angajator in numele salariatilor se deduc cei 400 euro pentru tot anul pe fiecare salariat la calculul impozitului pe profit? Se fac inregistrari in contabilitate pentru aceasta deducere? La ce curs euro calculez? Firma in anul 2012 in cele 12 luni a platit 36000 lei pensii facultative pentru 20 salariati. Care este tratamentul privind deducerea celor 400 ... [mai mult]

 
     » Contracte de inchiriere cu persoane fizice. Declaratia 394 
     de Elena Olteanu , valabil la 08-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Contractele de inchiriere incheiate cu persoanele fizice (fara factura fiind persoana fizica) se declara in Declaratia 394?[mai mult]

 
     » PFA. Amenda ITM. Esalonare plata 
     de Gabi Popescu, valabil la 15-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: O PFA a primit o amenda de la ITM de 40.000 lei. Nu exista acesti bani pentru a fi platiti. ITM-ul va transmite debitul la ANAF. ANAF va trimite catre PFA instiintare de plata. PFA nu are bani sa plateasca si nu are bunuri. Daca nu exista bunuri amenda se va indrepta catre persoana fizica (titular PFA)? Persoana fizica are drep bun un apartament. Este posibil ca ANAF sa ii scoata apartamentul la ... [mai mult]

 
     » Plati in numerar persoane juridice si plata dividende persoane fizice. Legea 70/2015 
     de Dana Hristu, valabil la 10-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: O societate poate acorda zilnic in numerar suma de 10.000 lei drept avansuri spre decontare avand in vedere ca aceste avansuri intra in plafonul de plati pentru persoane juridice (art. 3 alin. (4) Legea 70/2015) si inca 10.000 lei dub forma de dividende (plati persoane fizice)? Legea 70/2015, art. 3 alin (4): "La data acordarii avansurilor spre decontare sumele aferente intra in calculul ... [mai mult]

 
     » Inregistrarea bonurilor emise de casa de marcat. Declaratia 394 
     de Daniel Crevelescu, valabil la 21-Oct-2016
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Societatea noastra are ca obiect de activitate comert cu amanuntul. La ce sectiune a Declaratiei 394 trebuie sa inregistrez bonurile caselor de marcat? Ele nu contin Codul fiscal sau CNP-ul cumparatorului. Trebuie sa le inregistrez pe zile sau doar z-ul de sfarsit de luna?[mai mult]

 
     » Cod CAEN club de noapte 
     de Dana Apostolescu, valabil la 24-Oct-2016
     » Intrebari si raspunsuri
     Intrebare: Care ste codul CAEN pentru un club de noapte - muzica live sau dj, bauturi alcoolice si non alcoolice? Putem folosi codul 5630 "Baruri si alte activitati de servire a bauturilor"? Ce stabileste ca acest cod este corect pentru companie?[mai mult]

 

Pagina:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 »