PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Flux RSS PortalContabilitate.ro pe Facebook Twitter Trimite pe Yahoo Messenger Trimite prin email Mareste font Micsoreaza font Font default

Declarare in decont TVA achizitie auto second-hand

Mihaela Benta, valabil la 28-Feb-2013

Tags: TVA, HG 44/2004, OpANAF 1790/2012,

Intrebare: Achizitionam si vindem autoturisme second hand. Societatea este inregistrata in scopuri de TVA si inscrisa in ROI. Autoturismele sunt cumparate din UE de la comercianti si in sistem marja pe profit, si in mod clasic . In legatura cu completrea formularol 300 si 390 am urmatorele intrebari :
1- cand se achizitioneaza in sistem de marja pe profit, si se vinde in sistem de marja pe profit, in formular 300 achizitia trebuie sa apara la operatiuni scutite? - si la vanzare se trece numai valoarea adaosului in formularul 300, diferenta din pretul de vanzare nu trebuie sa apara in decont?
2- Cand se achizitioneaza in mod obisnuit, factura se emite in valoare bruta, si dupa ce se face dovada ca masina a ajuns in Romania se emite o factura storno, si o factura neta. Problema este ca pe factura initiala bruta in afara de pretul masinii mai apare si un fel de comision, iar pe factura cu valoarea neta, mai apare si un cost in plus pentru ,, stornarea,, facturii initiale si emiterea facturii neta. Intrebarea este: comisionul de pe factura initiala se declara in 390 ca si achiztie de servicii, sau se include in valoarea masinii, si se declara astfel ca si achizitie marfa, iar costul suplimentar de pe factura neta, se declara ca achizitionare de servcii?
Continutul, designul, structura, precum si materialele PortalContabilitate.ro apartin Editurii RENTROP & STRATON si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala. Pentru detalii consultati sectiunea Termeni si conditii.

Raspuns:
1. Cu privire la prima situatie din intrebare, cand societatea dvs aplica sistemul TVA al bunurilor second-hand achizitionate intracomunitar, realizati o achizitie intracomunitara in Romania, scutita de TVA, conform art. 126 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal.
 
Trebuie sa justificati ca furnizorul aplica si el regimul bunurilor second-hand, prin detinerea unei facturi, ce precizeaza ca a fost emisa conform art. 313 sau 326 din Directiva 112/2006 privind sistemul comun al TVA – ce reglementeaza regimul bunurilor second-hand, opere de arta etc.
 
Recentele instructiuni de completare a decontului de TVA, adoptate prin OpANAF 1790/2012, lasa la latitudinea persoanei impozabile daca completeaza in decontul de TVA achizitiile neimpozabile (scutite) din punctul de vedere al TVA.
 
Practic, este la latitudinea dvs, daca completati in decontul de TVA aceasta achizitie intracomunitara scutita de TVA, mentionand valoarea la randul 26 din decont sau nu veti completa acest rand.
 
Alerta PortalContabilitate.roDescarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici



La revanzarea autoturismelor, veti completa in decontul de TVA valoarea marjei nete la care se aplica TVA si, implicit, a TVA, la randul 9 din decontul de TVA.
 
2. Pentru a dous sectiune a intrebarii, consideram ca sunt aplicabile prevederile de la art. 137 alin. (2) din Codul fiscal, ce defineste baza TVA privind cheltuielile accesorii.
 
Normele metodologice regasite la pct. 18 alin. (8) din HG 44/2004, stabilesc ca aceste cheltuieli accesorii nu reprezinta o tranzactie separata, ci sunt parte a unei livrari ce urmeaza aceleasi reguli privind cotele de TVA sau scutirile aplicabile livrarilor la care sunt anexate.
 
Astfel, noi consideram ca suma respectiva nu este un comision, ci este o cheltuiala accesorie unei achizitii de bunuri second-hand, ce urmeaza aceeasi regula ca si pretul de achizitie al autoturismului. Aceasta suma reprezinta o compenenta a costului de achizitie, ce va diminua marja de profit pentru care se aplica TVA.



Adauga acest articol in site-ul tau

Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Noutati fiscale privind aplicarea TVA din 1 ianuarie 2014"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Declarare factura avans. Intocmire declaratie 390 
     de Gabriela Ilicea, 14-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Declaratia 390

     » Transport international de persoane .TVA 
     de Dana Hristu, 12-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Declaratia 390

     » Import TVA cu factura din Olanda 
     de Bogdan Costea, 10-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Declaratia 390

     » Dovada efectuarii unei livrari intracomunitare 
     de Anca Ivanov, 10-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Declaratia 390

     » Confirmare livrare intracomunitara 
     de Anca Ivanov, 09-Apr-2014
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Declaratia 390