X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 19 Iulie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Inregistrare eronata TVA pentru activitate scutita de TVA fara drept de deducere

Georgeta Serban Matei Raspuns oferit de
Georgeta Serban Matei
Consultant fiscal si expert contabil
valabil la 18 Dec 2017
Intrebare: Societatea are codul CAEN 8621 "Activitati de asistenta medicala generala". La infiintare, societatea s-a inregistrat drept platitoare de TVA conform art. 316 din Codul fiscal. A facut achizitii intracomunitare de aparate (inregistrarile au fost facute cu taxare inversa: 4426 = 4427). S-au achizitionat aparate si din Romania. Sunt inregistrate normal in scopuri de TVA (potrivit art. 316) cu TVA deductibila (213 = 404 si 4426 = 404. S-a depus lunar decontul TVA si D390 pentru achizitiile intracomunitare.

In luna octombrie, societatea a inceput sa emita facturi catre clienti pentru activitatea de recuperare medicala pentru sportivi, recoltare de sange, dar fara TVA, cu toate ca societatea inca nu a obtinut autorizatia de la DSP. Este corect?

Avand in vedere ca societatea are un cod CAEN unic (8621), iar activitatea se numara printre activitatile prevazute la art. 292 alin. (1) din Codul fiscal?
Ce corectii trebuie sa faca? Trebuie schimbat certificatul de platitor de TVA?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 66061 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Inregistrare eronata TVA pentru activitate scutita de TVA fara drept de deducere

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Declaratia unica. Explicatii. Intrebari si raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Declaratia unica. Explicatii. Intrebari si raspunsuri"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

16Iul2018

Regimul TVA pentru vanzarea de terenuri

de Anca Ivanov valabil la 16 Iul 2018
12Iul2018

Obligatie emitere bon fiscal

de Simona Stanculescu valabil la 12 Iul 2018
13Iul2018

Tratament TVA organizare conferinte. Universitate de stat

de Bogdan Costea valabil la 13 Iul 2018
16Iul2018

Universitate. Regimul TVA al cursurilor comercializate

de Amelia Dumitras valabil la 16 Iul 2018
08Iul2018

Recuperare si ajustare TVA platit la bugetul statului

de Elena Garofil valabil la 08 Iul 2018
x