PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

Mareste font Micsoreaza font Font default


Nivelul dobanzii legale

Justinian Cucu, valabil la 19-Nov-2016

Tags: dobanda legala, prestari servicii

Intrebare: Cum se calculeaza dobanda penalizatoare pe care in calitate de constructor am putea sa le cerem in instanta de la debitorul nostru? Concret, in data de 24 octombrie 2012 s-au receptionat lucrari in valoare de 468.000 lei (cu TVA) beneficiarul semnand procesele-verbale de receptie la terminarea lucrarilor dar pentru care contractul cu beneficiarul incheiat pentru un ansamblu mai mare de lucrari in cadrul aceluiasi proiect era depasit valoric. Practic, lucrarile fara contract au la baza niste dispozitii de santier ale proiectantului si aceste procese verbale de receptie. Nu s-au dat curs platii sumei de 468000lei si am actionat in instanta primaria.

Am putea cere dobanzi penalizatoare conform OG 13/2011 art. 3 alin. (2^1) la o rata a dobanzii de referinta BNR+8pp incepand cu 05.04.2013 cand se introduce acest alineat prin Legea 72/2013?
Aceasta deoarece chiar daca art. 21 din Legea 72/2013 stipuleaza ca prevederile legii nu sunt aplicabile contractelor incheiate anterior datei intrarii in vigoare a Legii 72/2013 consideram ca alineatul in cauza se exclude din contextul Legii 72 trebuind interpretat in ansamblul OG. 13 unde se insereaza adiacent art.3 alin. (2). De asemenea , drept principiu de aplicare a dobanzilor, in general, pentru aceeasi perioada de neplata a unor datorii chiar daca au avut scadente anterioare unei modificari legislative ar trebui sa se aplice actualizarea ratei dobanzii intrucat neplata se inregistreaza pe parcursul unei perioade in care survin permanent acest gen de modificari, iar dimpotriva, aplicarea procentului in vigoare la data livrarii bunurilor, plafoneaza in mod nedrept compensarea unui prejudiciu al creditorului. De altfel, ANAF si alte institutii ale statului directii de impozite practica modul de calcul al dobanzilor descris mai sus. Care este solutia din practica procesuala pe aceasta tema?

De asemenea, pentru aplicarea prevederilor Legii 72/2013 conform art. 1 alin. (1) aceasta se aplica creantelor izvorand din contracte scrise, exclusiv? Daca art. 15 privind sactiunile pentru clauze abuzive prevazute in contract se aplica si contractelor incheiate anterior intrarii in vigoare a Legii 72/2013 incadrarea acestui gen de clauza ca fiind abuziva se face tinandu-se cont de art. 13 si 14, sau de normele in vigoare la momentul incheierii contractului? Daca aveam de plata o datorie catre un furnizor depasita la scadenta in 05.04.2013 si pentru intarzierea careia in contract se prevede o penalitate de 1%/zi aceasta clauza poate fi considerata abuziva in lumina Legii 72 si dupa intrarea ei in vigoare?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii Portalcontabilitate.ro

Login utilizator

Username:
Parola:
Tine-ma minte

De ce sa imi fac cont?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 54967 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistrare cont


 

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Nivelul dobanzii legale
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.



Newsletter PortalContabilitate.ro
Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul Portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Declaratia 394. Cele mai cautate 11 intrebari si raspunsuri"!
 

  Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Articole similare


     » Achizitii intracomunitare de servicii. Perioada fiscala pentru TVA 
     de Dana Hristu, 07-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii

     » Delegare salariati in Italia. Salariul minim 
     de Irina Dumitrescu, 02-Dec-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii

     » Deschidere sediu secundar. Implicatii fiscale 
     de Irina Dumitrescu, 30-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii

     » Realizare site-uri web. Monografie contabila 
     de Olguta Crevelescu, 21-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii

     » Servicii prestate in Franta. Declaratia 394 
     de Elena Olteanu , 21-Nov-2016
     » Intrebari si raspunsuri » TVA » Prestari servicii