X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 22 Aprilie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

ONG. Impozitarea serviciilor prestate

Gabi Popescu Raspuns oferit de
Gabi Popescu
Auditor financiar
valabil la 04 Apr 2018Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Suntem o organizatie non-profit (asociatie) avand ca scop conform statutului:
- Ingrijirea medicala, materiala si spirituala a persoanelor ajunse aici din cauza unor stari organice si/sau psihice (cazuri speciale) avansate din cauza batranetii si sau a bolilor incurabile
- Asistenta si protectie pentru copii aflati in dificultate, precum si pentru tineri cu probleme psihice si boli incurabile.
Pentru toate aceste activitati de asistenta sociala, asociatia este autorizata, avand certificate de acreditare ca furnizor de servicii sociale eliberate de ministerul muncii, familiei, protectiei sociale si persoanelor varstnice.
Asociatia este acreditata pentru caminul pentru persoane varstnice si pentru centrul de recuperare si reabilitare pentru copii cu handicap grav pentru:
- gazduire pe perioada nedeterminata
- asistenta medicala si ingrijire
- asistenta paleativa
- consiliere psihologica
- socializare si petrecerea timpului liber.
Asociatia se ocupa exclusiv cu aceste activitati pentru care are acreditare. Perioada la care facem referire este 2011-2016.
Serviciile sociale mentionate s-au finantat din urmatoarele surse:
- donatii, sponsorizari de la persoane fizice ori juridice din tara si din strainatate
- contributii (taxe) ale persoanelor beneficiare si/sau dupa caz, a familiei acestora.

Pentru serviciile mentionate asociatia a incheiat contracte cu beneficiarii serviciilor, prin care s-au stabilit drepturile si obligatiile partilor, precum si costurile acestor servicii. La stabilirea contributiilor (taxelor) pentru serviciile sociale prevazute in contract in urma evaluarii beneficiarului s-a avut in vedere art. 24 alin. (1) din Legea 17/2000. Aceste contributii (taxe) nu acopera cheltuielile care se fac cu fiecare beneficiar de servicii sociale, diferenta costurilor fiind acoperita din donatii si sponsorizari. Toate aceste venituri din contributiile (taxele) percepute de la beneficiarii serviciilor sociale depasesc echivalentul a 65.000 euro, respectiv 220.000 lei/an.

Veniturile intra in categoria serviciilor scutite de TVA? Pentru aceste activitati prestate, care depasesc plafonul de 220.000 lei anual, trebuie sa ne inregistram ca platitori de TVA si sa taxam contributiile cu TVA? Pentru aceste venituri datoram impozit pe profit sau nu? Ce declaratii trebuie sa depuna asociatia in afara declaratiei 112?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 64573 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
ONG. Impozitarea serviciilor prestate

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Totul despre anularea si redobandirea codului de inregistrare in scopuri de TVA"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x