X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 26 Septembrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Prestare servicii catre persoane juridice. Facturare. Tratament TVA

Gabi Popescu Raspuns oferit de
Gabi Popescu
Auditor financiar
valabil la 17 Oct 2016
Intrebare: Referitor la locul prestarii serviciilor catre persoane juridice din UE si NON UE: conform art.278 din Codul fiscal si a normelor de aplicare, pentru a se putea aplica art 278(2), calitatea de persoana impozabila a beneficiarului din UE se demonstreaza cu codul sau valid de TVA, iar a beneficiarului din NON-UE, in functie de natura serviciului,cu adresa, codul sau de TVA, orice alt numar atribuit de autoritatile locale pentru a identifica societatile, ori cu orice alta dovada din care sa reiasa ca acesta este persoana impozabila.
Ce se intampla atunci cand nu pot fi obtinute aceste dovezi: se aplica art 278(3) fara a se tine cont de exceptii sau primeaza si in acest caz exceptiie?

Concret: O societate(platitoare de TVA in RO si cu cod valid in ROI) presteaza servicii pe cale electronica(dezvoltare soft) catre un beneficiar din SUA si unul din UE(ambii persoane juridice care desfasoara activitati economice). Beneficiarul din SUA nu furnizeaza decat adresa sa, nu si alte informatii din care sa reiasa ca este persoana impozabila (pentru acest tip de servicii este necesar, ca pe langa adresa sa se obtina si alte informatii care sa ateste calitatea de persoana impozabila), iar beneficiarul din UE, nu are cod valid de TVA.

Cum se va intocmi in aceste cazuri factura de catre furnizorul din Romania: se va aplica TVA, in baza art 278(3) fara a se tine cont de exceptii, sau se aplica mai intai exceptia de la art 278(5)-h,locul fiind in acest caz la benefiar si intocmindu-se factura fara tva?

Pentru beneficiarul din UE,in cazul aplicarii exceptiei, societatea este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA in tara beneficiarului si sa factureze cu cota de TVA din acea tara (beneficiarul fiind considerat persoana neimpozabila), sau se va factura fara TVA, beneficiarul fiind persoana juridica, dar nu si consumator final?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 60539 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Prestare servicii catre persoane juridice. Facturare. Tratament TVA

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Split TVA. Explicatii. Intrebari. Raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Split TVA. Explicatii. Intrebari. Raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x