X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 28 Iulie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Refacturare prestari de servicii. Regim TVA

S.M. Armaselu Raspuns oferit de
S.M. Armaselu
Expert contabil
valabil la 11 Iul 2017Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Am contractat servicii de traducere de la o firma din UE iar locul prestarii este in Romania. Factura primita s-a inregistrat in contul 461 si am aplicat TI. In acest moment trebuie sa refacturam aceste servicii unei firme din Romania si unei firme din UE inregistrata fiscal in Romania. Ce cota de TVA folosim pentru refacturare?

Raspuns:
Din cele expuse intelegem ca entitatea dvs. (ONG),  persoana impozabila din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata  a achizitionat servicii de traducere de la o societate din UE. 
In aceasta situatie, locul prestarii este considerat a fi in Romania si TVA se datoreaza in Romania prin aplicarea masurilor de simplificare (taxare inversa) potrivit art. 278 din Codul Fiscal.

Se considera ca are loc o refacturare de cheltuieli atunci cand sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a) persoana impozabila urmareste doar recuperarea contravalorii unor achizitii de bunuri/servicii care au fost efectuate pe numele sau, dar in contul altei persoane;
b) persoana impozabila nu recupereaza mai mult decat cheltuiala efectuata.
In cazul refacturarii de cheltuieli, se aplica structura de comisionar Totusi, structura de comisionar nu se aplica (nu putem vorbi de refacturare) in situatia in care se refactureaza  cheltuieli cu impozite si taxe sau cheltuieli accesorii, care cad in sarcina furnizorului/prestatorului in legatura cu operatiunile pe care le-a realizat, fiind recuperate de la client. Astfel, va trebui sa analizati situatia si sa va asigurati ca respectivele servicii de traducere nu sunt cheltuieli accesorii oferite de entitatea dvs. in legatura cu un alt serviciu considerat a fi principal. 

Potrivit Normelor Metodologice date in aplicarea art. 286 din Codul Fiscal, pentru fiecare cheltuiala refacturata se va aplica regimul fiscal al operatiunii refacturate, referitoare, printre altele, la locul livrarii/prestarii, cotele, scutirile livrarii/prestarii refacturate.
In consecinta, pentru serviciul primit locul este in Romania, cota de TVA aplicata (la primirea serviciului) a fost de 19%. La refacturare se va pastra acelasi regim, astfel incat: 
1. Facturarea catre societatea din Romania se va face cu cota de TVA din Romania , respectiv 19%;
2. Refacturarea catre societatea din UE care are un cod valid de TVA emis de autoritatile din Romania va avea urmatorul regim din punct de vedere al TVA: 
- Daca serviciul de traducere este refacturat catre societatea din UE, dar furnizate catre un sediu fix aflat pe teritoriul Romaniei, atunci locul prestarii se considera a fi in Romania si cota TVA pentru refacturare este de 19% (presupunem ca aici va incadrati deoarece societatea din UE a comunicat codul de TVA din Romania).
- Daca serviciul de traducere este refacturat catre societatea din UE, iar serviciile sunt furnizate catre un sediu fix situat in afara Romaniei, atunci locul prestarii se considera la beneficiar (in afara Roamniei) si se va refactura fara TVA. 

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 59564 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Refacturare prestari de servicii. Regim TVA

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Articole similare

21Iul2017

Refacturare asigurare voluntara de sanatate

de Elena Garofil valabil la 21 Iul 2017
20Iul2017

Terenuri arabile. Regim TVA

de Anca Ivanov valabil la 20 Iul 2017
x