PortalContabilitate.ro
Consultanta specializata
pentru CONTABILI
Cauta articol   Tip articol
 Domeniu Camp

...sau foloseste motorul de cautare avansata
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
Legislatia UE: Prin autentificare, sunt de acord cu faptul ca site-ul PortalContabilitate.ro poate seta module cookie in browserul meu.
Username:
Parola:
Tine-ma minte
 

  •   Newsletter GRATUIT
  •   Da, doresc sa ma abonez. Primesc GRATUIT Raportul special "OUG 3/2017. Modificari aduse Codului fiscal. Exemple si interpretari" si informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului. Nota de informare



Mareste font Micsoreaza font Font default


3 ARTICOLE relevante pentru tag-ul buget din 2017 conform legislatiei in vigoare:


     » Cumul de functii la doua institutii finantate de la bugetul de stat 
     de Rodica Mantescu, la 09-Mar-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Impozitul pe salarii » Angajare

     Intrebare: Dorim sa angajam o persoana care este angajata la o Primarie cu patru ore/zi. Suntem ONG cu finantare partiala de la bugetul de stat. Putem angaja persoana respectiva? Dreptul la munca nu este ingradit conform cap.II art.3 alin. (1) din Codul muncii. Nu este o problema ca ambele institutii sunt finantate de la bugetul de stat?[mai mult]

 
     » Institutie publica. Legea bugetului de stat 
     de PortalContabilitate.ro, la 23-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Institutii publice » Altele

     Intrebare: In situatia in care nu este aprobat bugetul de stat o institutie publica in calitate de ordonator tertiar de credite, finantata din venituri proprii si subventii, poate efectua plati de prestari servicii altele decat utilitatile in limita a 112 din prevederile acestora cuprinse in proiectul de buget? Aceste cheltuieli sunt efectuate in baza unui contract lunar de prestari servicii incheiat in ... [mai mult]

 
     » Servicii evaluare patrimoniu bugetate. Momentul inregistrarii cheltuielilor in contabilitate 
     de Constanta Popa , la 09-Feb-2017
     » Intrebari si raspunsuri » Institutii publice » TVA

     Intrebare: Am bugetat in anul 2016 pentru servicii de evaluare patrimoniu conform balantei la data de 31.12.2016. Serviciul este prestart in anul 2017 iar factura a sosit cu data de ianuarie 2017. Cheltuiala trebuie sa fie contabilizata in anul 2016?[mai mult]