X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 23 Octombrie 2017
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Transferul bunurilor si drepturilor la schimbarea formei de exercitate a activitatii independente. Monografie contabila

Otilia-Mihaela Roman Raspuns oferit de
Otilia-Mihaela Roman
Expert contabil si Consultant fiscal
valabil la 29 Nov 2016
Intrebare: Avem un birou notarial infiintat in anul 1996. La data de 01.03.2012 notarul public isi schimba forma de organizare (in conditiile continuarii activitatii) din Birou Notarial in Societate Profesionala Notariala in baza unui contract de societate civila. La art. 5 din acest contract de societate civila se stipuleaza textual "aportul in natura consta din patrimoniul Biroului notarului public respectiv din dreptul de a folosi cu titlu gratuit urmatoarele bunuri imobile si mobile si anume:
- spatiu cu destinatie birou - nu s-a modificat proprietarul in Cartea Funciara;
- autoturism neamortizat integral - nu s-a modificat proprietarul in talonul si cartea de identitate a autoturismului;
- autoturism achizitionat in leasing, neachitat integral - proprietar firma de leasing;
- obiecte de inventar (mobilier, calculatoare etc.)"

1. Contravaloarea caror bunuri mai sus mentionate se includ in venitul brut al Biroului Notarial avand in vedere ca toate bunurile au fost puse la dispozitia societatii notariale cu drept de folosinta si nu in coproprietate si pe baza caror documente? La data de 01.03.2015, notarii hotarasc dezasocierea si revenirea la forma de organizare initiala si anume Birou Notarial. Toate bunurile mobile si imobile raman la acesta din urma.
2. In timpul asocierii se mai achita ultimele patru rate pentru autoturismul inlLeasing si valoarea reziduala de 400 lei. Autoturismul se inmatriculeaza pe societate. Valoarea acestuia se include in venitul brut al societatii notariale in momentul deazasocierii?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 61105 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Transferul bunurilor si drepturilor la schimbarea formei de exercitate a activitatii independente. Monografie contabila

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Split TVA. Explicatii. Intrebari. Raspunsuri

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Split TVA. Explicatii. Intrebari. Raspunsuri"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x