X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 14 Decembrie 2018
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Venituri din drepturi de autor. Contributii sociale

Irina Dumitrescu Raspuns oferit de
Irina Dumitrescu
Economist
Intrebare: O persoana fizica are incheiat un contract de cesiune drepturi de proprietate intelectuala incepand cu 01.01.2018, valoarea contractului depasind suma de 5.000 lei pe luna dar are si contract individual de munca. Conform Codului fiscal in perioada 01.01-31.03.2018 s-a retinut la sursa impozitul de 10%, impozit care a fost declarat de platitorul de venit in D100. Incepand cu 01.04.2018 s-a retinut in continuare impozitul avand in vedere ca persoana fizica se incadreaza in exceptiile prevazute la art. 150. Ce obligatii declarative are persoana fizica pentru perioada 01.01-31.03.2018? Trebuie sa depuna declaratia unica pentru contributiile datorate pentru aceasta perioada? Platitorul de venit trebuie sa recalculeze si sa retina aceste contributii?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 68164 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Venituri din drepturi de autor. Contributii sociale

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Cheltuieli deductibile si nedeductibile. Studii de caz"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

07Dec2018

Minor. Drepturi de autor. Contributii sociale

de Gabriela Dita valabil la 07 Dec 2018
24Nov2018

PFA. Declaratia unica. Contributii sociale

de Dana Hristu valabil la 24 Nov 2018
27Nov2018

Sindicat. Tichete cadou acordate membrilor cotizanti

de Irina Dumitrescu valabil la 27 Nov 2018
x