Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 17 Octombrie 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Specialistii live


Achizitie servicii editare. Grafica si fotografii. Prestator din stat tert

Amelia Dumitras Raspuns oferit de
Amelia Dumitras
Consultant fiscal
valabil la 08 Oct 2019Conform legislatiei in vigoare!
Intrebare: Care este regimul fiscal in cazul in care avem un contract de prestare servicii (editare text, fotografii, grafica, drepturi de autor) cu un furnizor din Canada (atat persoana fizica, cat si SRL)? Ce taxe trebuie sa platim? Este vorba de invoice extern cu TVA sau fara? Ce alte conditii exista?

Raspuns: Din detaliile prezentate, inteleg faptul ca societatea din Romania are calitatea de beneficiar al serviciilor prestate de catre diversi furnizori din Canada. Avand in vedere ca beneficiarul este in Romania, locul serviciilor respective se considera a fi in Romania, unde are loc utilizarea acestora. In acest caz, sunt aplicabile prevederile regulii generale de taxare de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, motiv pentru care, pentru serviciul primit,beneficiarul din Romania, inregistrat in scopuri de TVA in Romania in regim normal,datoreaza TVA autoritatii fiscale din Romania prin aplicarea regimului de taxare inversa prin formula contabila 4426 = 4427.

Obligatia de plata este reglementata prin art. 307 alin. (2) din Codul fiscal "(2) Taxa este datorata de orice persoana impozabila, inclusiv de catre persoana juridica neimpozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 sau 317, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 278 alin. (2) si care sunt furnizate de catre o persoana impozabila care nu este stabilita pe teritoriul Romaniei sau nu este considerata a fi stabilita pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 266 alin. (2), chiar daca este inregistrata in Romania conform art. 316 alin. (4) sau (6). "
         
In opinia mea, este persoana impozabila d.p.d.v. al TVA si persoana fizica deoarece presteaza servicii cu plata.
Suma TVA datorata se determina prin aplicarea cotei standard TVA 19% asupra bazei de impozitare determinate in lei prin utilizarea cursului valutar in vigoare la data emiterii facturii de catre prestatorul extern.

Valoarea facturii primite se evidentiaza in jurnalele pentru TVA  si se raporteaza prin:
  • decontul de TVA cod 300, la randul 7  denumit “Achizitii de bunuri, altele decat cele de la rd. 5 si 6 si achizitii de servicii pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (taxare inversa)”,si la  randul 22;
  • declaratia informativa cod 394
  •  in cartusul F alocat operatiunilor desfasurate cu persoane impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene. In acest sens, aduc drept argument prevederile din anexa 2  "INSTRUCTIUNI de depunere si completare a formularului (394) "Declaratie informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA", cod MFP 14.13.01.02/f" din O.P.A.N.A.F. nr. 3769  din 23 decembrie 2015 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA. Din aceasta anexa, la pct. 1 lit. b), rezulta ca declaratia se completeaza si se depune de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art. 316 din Codul fiscal, care realizeaza achizitii de servicii taxabile pentru care locul livrarii/prestarii este in Romania conform art. 278 din Codul fiscal, inclusiv achizitiile pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. (2). 
Din aceiasi anexa trebuie retinute urmatoarele precizari:
  1. in ceea ce priveste cartusul F, se completeaza urmatoarele informatii:
  • numarul total al facturilor primite pentru achizitiile de bunuri si servicii pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal;
  • valoarea totala a bazei impozabile aferenta achizitiilor de bunuri si servicii pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal si valoarea totala a TVA aferenta acestora, defalcate pe cote de TVA;
    1.  se declara numai operatiunile taxabile pentru care locul livrarii/prestarii este in Romania conform art. 275, respectiv art. 278 din Codul fiscal si, in cazul achizitiilor de bunuri/servicii, beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal, care nu se inscriu in declaratia recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare (formular 390).
 
In ceea ce priveste impozitul pe venituri persoane juridice nerezidente, valoarea serviciilor platite beneficiarul sunt de natura redeventelor , motiv pentru care este recomandabil sa solicitati prestatorilor certificatul de rezidenta fiscala in Canada pentru retinerea impozitului reglementat prin Legea nr. 450 din 1 noiembrie 2004
privind ratificarea Conventiei dintre Romania si Canada pentru evitarea dublei impuneri si prevenirea evaziunii fiscale cu privire la impozitele pe venit si pe capital, semnata la Ottawa la 8 aprilie 2004, art. 12

ART. 12
Redevente
   
1. Redeventele provenind dintr-un stat contractant si platite unui rezident al celuilalt stat contractant sunt impozabile in celalalt stat.

2. Totusi, aceste redevente sunt, de asemenea, impozabile in statul contractant din care provin si potrivit legislatiei acestui stat, dar daca beneficiarul efectiv al redeventelor este rezident al celuilalt stat contractant, impozitul astfel stabilit nu va depasi:
   
a) 5% din suma bruta a redeventelor, daca acestea reprezinta:

   
(i) drepturi de autor si alte asemenea plati legate de producerea sau reproducerea oricaror opere literare, dramatice, muzicale ori artistice (dar nu includ redeventele legate de filme de cinematograf si nici redevente legate de operele care sunt inregistrate pe film sau benzi video ori alte mijloace de reproducere utilizate pentru emisiunile televizate); sau

(ii) redevente pentru utilizarea ori dreptul de a utiliza un software sau orice patent ori pentru informatii referitoare la experienta in domeniul industrial, comercial sau stiintific (dar nu includ redeventele furnizate in legatura cu un contract de inchiriere sau franciza);
   
b) 10% din suma bruta a redeventelor in celelalte cazuri.

3. Termenul redevente folosit in prezentul articol inseamna plati de orice fel primite pentru folosirea sau dreptul de a folosi orice drept de autor, patent, marca de comert, desen ori model, plan, formula secreta sau procedeu ori alta proprietate intangibila sau pentru utilizarea ori dreptul de a utiliza un echipament industrial, comercial sau stiintific ori pentru informatii referitoare la experienta in domeniul industrial, comercial sau stiintific si include plati de orice natura in legatura cu filmele de cinematograf si cu operele inregistrate pe filme, casete video sau alte mijloace de reproducere utilizate in televiziune. "
alarm Descarca aici Programul Special de Alerta PortalContabilitate.ro!
Asigura-te, astfel, ca vei fi mereu primul care afla Noutatile PortalContabilitate.ro! ...clic aici

Newsletter portalcontabilitate.ro

Modificari fiscale 2019

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Modificari fiscale 2019"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Articole similare

16Oct2019

Plata taxa de membru catre un ONG din Franta

de Olguta Crevelescu valabil la 16 Oct 2019
14Oct2019

Deducere TVA. Refacturare utilitati si ajustare TVA

de Gabi Popescu valabil la 14 Oct 2019
15Oct2019

Transportul international de persoane. TVA. Declaratia 390

de Ela Dumitra valabil la 15 Oct 2019
x