Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 8 Octombrie 2022
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Ajustare TVA datorii prescrise

valabil la 23 Sep 2022Conform legislatiei in vigoare!
Gabi Popescu Raspuns oferit de
Gabi Popescu

Auditor financiar

Intrebare: O societate in insolventa a prevazut in planul de reorganizare ca va scoate din contabilitate creantele furnizorilor care nu s-au inscris la masa credala, fiind venit impozabil.



Societatea ar trebui sa si ajusteze TVA pentru facturile furnizorilor (pentru ca aceasta TVA a fost dedusa de catre societate)? Prevederile art. 304. alin. 1 lit. b. raportate la art. 287 lit. d se aplica doar din perspectiva furnizorilor sau si a societatii in insolventa?

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 2120

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 23 sep 2022.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 99419 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

06Oct2022

Achizitie imobil vechi in vederea renovarii si revanzarii

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 06 Oct 2022
Intrebare: Sunt o persoana fizica si doresc infiintarea unei SRL care sa fie platitoare de TVA, cu 2 angajati. Societatea va cumpara apartamente vechi, le va renova, mobila, utila si le va revinde.1. Ce cod CAEN folosesc?2. Daca achizitionez apartamentele de la persoane fizice fara TVA sau de la persoane juridice in regim de scutire, pot deduce TVA aferenta renovarii, utilarii, mobilarii si sa ...
02Oct2022

Cort de nunta instalat pe teren. Modernizare 50%. Vanzare cort modernizat. Regim TVA

de Constanta Popa valabil la 02 Oct 2022
Intrebare: Societatea A (platitoare de TVA) a cumparat in anul 2021 de la societatea X (platitoare de TVA) un cort de nunta (factura a fost cu TVA). Cortul a fost instalat de societatea A in 2021 pe un teren concesionat. In 2021 si in 2022 au fost facute investitii de amenajare si modernizare la care s-a dedus TVA (total investitie cu tva - 50% din valoarea cortului). In 2022 cortul impreuna cu investitiile ...
26Sep2022

Client in faliment. Ajustare TVA. Inregistrari contabile

de Irina Dumitrescu valabil la 26 Sep 2022
Intrebare: O societate cu TVA la incasare are un chirias pentru care s-a instituit procedura falimentului (pentru care detinem comunicarea sentintei civile). Debitul chiasului este de 70.000 lei, din care TVA 11.176 lei (19%). Aceasta TVA se regaseste in jurnalul de vanzari. Putem intocmi factura in storno pentru suma de 70.000 lei? La cheltuiala sa precizam contul 654 (deductibil), iar la TVA va fi cu ...
01Sep2022

Ajustarea TVA. Operatiuni scutite fara drept de deducere

de Anca Bilas valabil la 01 Sep 2022
Intrebare: O societate comerciala platitoare de TVA achizitioneaza apartamente cu scopul de a le inchiria sau a presta servicii de cazare. In timpul sezonului estival presteaza servicii de cazare - TVA 5% (pe modelul aparthotel cu clasificare de 3 stele obtinuta de la Ministerul Turismului), iar in extrasezon le inchiriaza - TVA 0, fara drept de deducere. Astfel, in decursul unui an calendaristic pot avea ...
05Aug2022

Ajustarea pozitiva a sumei TVA deductibile aferente achizitiilor anterioare inregistrarii in scopuri de TVA in regim normal

de Amelia Dumitras valabil la 05 Aug 2022
Intrebare: O societate comerciala are activitate de comert cu amanuntul si productie. A devenit platitoare de TVA incepand cu 01.08.2022 prin depasire de plafon. Societatea are echipamente tehnologice, alte mijloace fixe, mijloace de transport in leasing, marfuri si materii prime. Pentru care dintre ele pot face ajustare de tva si care ar fi procedura?
02Aug2022

Vanzare cladire in regim de taxare. Ajustare TVA

de Anca Bilas valabil la 02 Aug 2022
Intrebare: O societate a cumparat in anul 2019 un imobil de la o alta societate in regim de taxare inversa. Societatea a hotarat sa vanda acest imobil unei persoane fizice. A facut un raport de evaluare in acest scop si a vandut persoanei fizice cu cota de tva 5%. A depus la ANAF notificarea prin care a optat pentru taxare. A beneficiat de deducere la achizitie prin taxare inversa si acum a vandut in regim ...
x