Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 26 Februarie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Aplicare proratei de deducere pentru achizitii

valabil la 26 Ian 2024Conform legislatiei in vigoare!
Tatiana Harabor Raspuns oferit de
Tatiana Harabor

Consultant fiscal, Expert Contabil

Intrebare: O societate platitoare de TVA lunar a facturat in cursul anului 2023 echipamente de protectie, materiale si consumabile de uz sanitar catre unitati spitalicesti din reteaua publica de stat, acestea fiind livrari scutite de TVA conform art. 294 alin. (5). Scutirea de TVA s-a efectuat prin facturare fara TVA a acestor produse si s-a obtinut de la acestia declaratiei pe propria raspundere a reprezentantului legal al unitatii spitalicesti din care sa rezulte ca bunurile respective sunt destinate in mod normal utilizarii in domeniul ingrijirilor de sanatate.

Avand in vedere ca la achizitia acestor produse societatea a dedus TVA in baza facturilor de la furnizori (interni sau externi) si o parte din produse le-a vandut cu TVA la clienti diversi, iar parte din produse le-a vandut fara TVA la unitati spitalicesti, este obligata societatea sa calculeze prorata pentru acestea si daca da, cand de aplica aceasta prorata?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4690

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 26 ian 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119606 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

17Feb2024

Inchiriere 50% imobil societate. Ajustare TVA. Deducere Cheltuieli

de Constanta Popa valabil la 17 Feb 2024
Intrebare: In cursul anului 2022 societatea a cumparat un imobil pentru care a dedus tva integral 78.000 lei. In urma controlului ANAF, deoarece in imobil locuia si administratorul si se desfasura si activitatea firmei in procent de 50%, s-a ajustat tva cu 50%, rezultand tva de plata. In noiembrie 2023 administratorul isi inchiriaza partea de imobil taxabil din punctul de vedere al tva. In ianuarie 2024 se ...
17Feb2024

Autoturism second-hand. Aplicarea regimului special

de Constanta Popa valabil la 17 Feb 2024
Intrebare: O societate A din Romania platitoare de tva, achizitioneaza in anul 2022 o masina second-hand de la o firma tot din Romania si aceasta fiind platitoare de tva. Vanzarea se face in regim second-hand. Practic am primit o factura cu valoarea de 100.000, iar la tva era mentionat art. 332. Societatea A foloseste masina in scopul activitatii (isi deduce combustibil, reparatii etc. in procent de 50%) si ...
13Feb2024

Prestari servicii scutite de TVA. Deducerea taxei pe baza de prorata

de Ionut Jinga valabil la 13 Feb 2024
Intrebare: In conformitate cu prevederile art.15 din Ordonanta Guvernului nr. 42/2004 privind organizarae activitatii sanitar-veterinare si pentru siguranta alimentelor cu modificarile si completarile ulterioare:(1) Medicii veterinari de libera practica imputerniciti au obligatiile prevazute la art.13, precum si cele ce rezulta din contractele pentru efectuarea unor activitati sanitar-veterinare ...
12Feb2024

Avans regularizat dupa inregistrarea in scopuri de TVA

de Anca Ivanov valabil la 12 Feb 2024
Intrebare: Societatea mea care pana la data de 30.06.2023 este neplatitoare de TVA primeste o factura de avans materiale in 14.06.2023 in suma de 37.730,59 lei. In data de 15.06.2023 primim factura storno avans in suma de 11.507,64 lei, ramanand in sold la 30.06.2023 un avans in suma de 26.222,95 lei. Incepand cu data de 01.07.2023 societatea devine platitoare de TVA. In data de 06.07.2023 primim factura pe ...
12Feb2024

Sistemul RO e-Factura. Aspecte fiscale privind TVA si regimul amenzilor

de Ionut Jinga valabil la 12 Feb 2024
Intrebare: 1. Incepand cu luna ianuarie 2024 se poate deduce TVA in cazul bonurilor fiscale cu cod fiscal sau in cazul facturilor simplificate?2. In cazul in care o factura nu se transmite in sistemul RO e-Factura, se mai poate deduce TVA si cheltuiala aferenta?3. Amenzile pentru netransmiterea facturilor in sistemul RO e-Factura se acorda incepand cu 01.04.2024 sau 01.07.2024?
09Feb2024

Subinchiriere scutita de TVA. Nededucere taxa pentru achizitii

de Constanta Popa valabil la 09 Feb 2024
Intrebare: Firma A SRL din Romania a inchiriat un apartament de la firma B pentru care primeste facturi de chirie fara TVA. Incepand cu 01.01.2024 societatea A subinchiriaza acest apartament societatii C - persoana juridica, folosit ca locuinta de serviciu pentru angajatii proprii. In conditiile subinchirierii fara TVA, cheltuielile efectuate de societatea A cu inlocuirea unor obiecte de mobilier ...
x