Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 3 Martie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Art. 8 din Legea 32/1994

valabil la 20 Dec 2023
Elena Garofil Raspuns oferit de
Elena Garofil

Consultant fiscal

Intrebare: La ce se refera art. 8 alin. (1) din Legea 32/1994 privind sponsorizarea? Daca o persoana juridica romana acorda sponsorizare catre o societate fara scop lucrativ trebuie sa tina cont de aceasta limita si daca da, va rugam sa ne exemplificati.

"Persoanele fizice sau juridice romane, care efectueaza sponsorizari in domeniile prevazute la art. 4 beneficiaza de reducerea bazei impozabile cu echivalentul sponsorizarilor, dar nu mai mult de 5% din baza impozabila."

Tip societate: S.A.
Numar de angajati: 11-50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 7311

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 20 dec 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 119934 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Impozit pe profit

19Feb2024

Sponsorizare

de Gina Popescu valabil la 19 Feb 2024
Intrebare: 1. Pentru o societate care a a optat pentru calcul de impozit pe profit anual, cu plati trimestriale anticipate, care incepand cu anul 2024 va calcula trimestrial si impozit minim pe cifra de afaceri, va rog sa exemplificati cum se iau in calcul sponsorizarile efectuate incepand cu data de 01.01.2024 pentru calculul impozitului minim pe cifra de afaceri.2. Formularul 177 pentru ...
04Nov2023

Efectuare sponsorizare

de Mariana Prejbeanu valabil la 04 Nov 2023
Intrebare: Ce schimbari sunt in legatura cu sponsorizarile?
10Oct2023

Implicatii fiscale sponsorizare

de Mihaela Corneanu valabil la 10 Oct 2023
Intrebare: O entitate are ca obiect de activitate principal 5510 HoReCa, deci, in anul 2023 platioare de impozit 1% HoReCa si platitoare de impozit pe profit pentru alte activitati. Entitatea doreste sa faca sponsorizari, donatii unor unitati de cult. 1. Se poate sponsoriza cu sumele aferente din ambele impozite de 1% HoReCa si din impozitul pe profit? 2. Daca suma sponsorizata este mai mare decat ...
21Sep2023

Depunere formular 177

de Mihaela Corneanu valabil la 21 Sep 2023
Intrebare: Societatea X platitoare de impozit pe profit vrea sa redirectioneze din impozitul pe profit catre sponsorizare suma ramasa nerepartizata aferenta anului 2022 prin formularul 177. Societatea poate redirectiona suma prin incheierea mai multor contracte de sponsorizare cu entitati diferite? Societatea de exemplu in luna septembrie incheie 3 contracte de sponsorizare pentru care depune formularul 177 ...
11Sep2023

Sponsorizare club sportiv de drept public

de Mariana Prejbeanu valabil la 11 Sep 2023
Intrebare: Societatea noastra doreste sa sponsorizeze cu suma de 10.000 lei un club sportiv, persoana juridica de drept public, organizata sub autoritatea Consiliului local Ploiesti. In acest caz, cheltuiala cu sponsorizarea, nedeductibila fiscal, poate fi scazuta din impozitul pe profit in limitele codului fiscal art. 25 alin. (4) lit. i, fara a verifica urmatoarea conditionare:"in cazul sponsorizarilor ...
06Sep2023

Conditii sponsorizare

de Anca Bilas valabil la 06 Sep 2023
Intrebare: O societate comerciala platitoare de impozit pe profit poate sponsoriza in exclusivitate cu intreg plafonul (0,75% din CA si 20% din impozitul pe profit) o fundatie care desfasoara activitati de sustinere a invatamantului in mediul rural, actiuni caritabile? Pentru a beneficia de facilitatea scaderii cheltuielilor cu sponsorizarea din impozitul pe profit, care ar fi conditiile ce trebuiesc ...
x