Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 5 Martie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Asociere in participatiune intre o persoana juridica si o persoana fizica.

valabil la 05 Feb 2024Conform legislatiei in vigoare!
Bajan Camelia Raspuns oferit de
Bajan Camelia

Expert contabil, expert judiciar, practician in insolventa

Intrebare: Avem o asociere in participatiune intre o societate platitoare de impozit pe profit si o persoana fizica. Aportul persoanei fizice este in bani, iar conform contractului procentul participarii la profit este de 30%, restul revenind persoanei juridice. Persoana juridica conduce contabilitatea si intocmeste toate documentele inclusiv decontul care se prezinta persoanei fizice trimestrial.

1. Se inregistreaza la ANAF contractul de asociere in participatiune? Conform alin. 6 al art. 72 din Codul de procedura fiscala ar cam trebui, dar tinad cont ca in sarcina persoanei juridice cad toate obligatiile fiscale privid declararea si plata impozitelor si contributiilor se mai sustine acel articol?

2. In numele persoanei fizice am depus declaratii 112 si i-am retinut acesteia impozit pe venit 10% si contributia la sanantate 10% conform plafoanelor. Am procedat corect sau persoana fizica are obligatia depunerii declaratiei unice anul urmator? Art. 155 alin. 1 lit. d prevede ca sunt supuse CASS si veniturile din asocierea in participatiune. Confuzia s-a creat intrucat nu stim exact cine plateste aceasta contributie - persoana juridica prin declarare in 112 sau persoana fizica prin declaratia unica?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: peste 50 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 4222

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 05 feb 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 120039 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Legislatie

30Dec2023

Asociere in participatiune intre societati afiliate

de Elena Garofil valabil la 30 Dec 2023
Intrebare: Intre o societate inregistrata in Romania si o societate inregistrata in Marea Britanie (a doua societate ii este asociata primei 100%), exista posibilitatea de a face un contract de asociere in participatiune?
28Dec2023

Venituri din inchiriere 2024

de Gabi Popescu valabil la 28 Dec 2023
Intrebare: Conform OUG 115 din 14.12.2023, ce se intampla in cazul in care societatea noastra plateste lunar 6.000 lei chirie pentru sediu? Proprietarul sediului este o persoana fizica. In anul 2023 procedura era astfel:- persoana juridica - societatea care a inchiriat spatiu platea la proprietar prin banca c/v chiriei inscrisa in contractul de inchiriere, la termenul stabilit in contract;- persoana ...
13Dec2023

Venituri din arenda. Impozit si CASS

de Anca Ardelean valabil la 13 Dec 2023
Intrebare: O persoana fizica realizeaza venituri din arenda la nivelul a 10 salarii minime brute pe tara, de la un singur platitor de venit, societate comerciala. Persoana fizica nu obtine alte venituri. Prin contract s-a stabilit o arenda neta de 1.000 lei/ha/an. Prin contract s-a desemnat aceasta societate comerciala ca fiind platitorul de venit obligat la calculul, retinerea, declararea si plata ...
08Nov2023

Organizarea si exploatarea jocurilor de noroc. Modificari prin OUG 82/2023

de Justinian Cucu valabil la 08 Nov 2023
Intrebare: In cazul operatorilor de jocuri de noroc, OUG 82/2023, articolul 1, alineatul (5) se modifica si va avea urmatorul cuprins:"(5) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), conform carora jocurile de noroc sunt exploatate in mod direct de detinatorul licentei, exploatarea jocurilor de noroc se poate realiza, in comun, de catre 2 sau mai multi organizatori de jocuri de noroc, fiecare licentiat ...
20Oct2023

Impozitare dividende obtinute in Bulgaria

de Anca Bilas valabil la 20 Oct 2023
Intrebare: Persoana fizca din Romania, are o societate cu activitate, in Bulgaria. Anul acesta a incasat dividende, au fost impozitate si virat impozitul in Bulgaria. Ce obligatii declarative are in Romania?
10Aug2023

Calcul norma de venit inchiriere camere

de Anca Bilas valabil la 10 Aug 2023
Intrebare: Incepand cu 16.02.2023 am inchiriat prin platforma Airbnb un apartament cu 2 camere. Mentionez faptul ca apartamentul se inchiriaza integral, chiar daca are 2 camere.Pana la ce data trebuia sa depun declaratia unica? Pana in 25.05.2023 sau pana in 25.05.2024? Norma de venit pe an este de 65.100 lei. In cazul meu declar 65.100 lei sau 65.100*2? Norma de venit se poate reduce cu 50% pentru ...
x