Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 24 Mai 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Cabinete medicale. Obligatia dotarii cu casa de marcat

valabil la 21 Apr 2024Conform legislatiei in vigoare!
Mariana Prejbeanu Raspuns oferit de
Mariana Prejbeanu

Expert contabil, Consultant fiscal, Auditor financiar

Intrebare: Exista exceptii de la aplicarea art. 1 alin. (1) din OUG 28/1999? Mai precis, cabinetele medicale si de consultanta psihologica care incaseaza de la persoanele fizice contravaloarea consultatiei sunt exceptate de la folosirea obligatorie a casei de marcat? Noi stim ca nu, dar poate ne scapa ceva.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 6920

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 21 apr 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 124294 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Case de marcat

24Mai2024

Restaurant, plafon incasare in numerar de la o persoana fizica

de Bajan Camelia valabil la 24 Mai 2024
Intrebare: Exista vreo reglementare ce prevede plafonul de incasari in numerar in unitati de alimentatie publica (de la o persoana)?
22Mai2024

Incasare servicii de restaurant prin ordin de plata

de Mariana Prejbeanu valabil la 22 Mai 2024
Intrebare: In cazul unei activitati de tip restaurant exista situatia in care clientul (persoana fizica sau juridica) solicita ca masa servita sa o achite prin virament bancar (ordin de plata). Societatea emite factura in baza notei de plata. Mai este obligatorie marcarea pe casa de marcat si emiterea bonului fiscal?
22Mai2024

Evidenta caselor de marcat ambulante. Obligatii legale si proceduri interne

de Liviu Sapunaru valabil la 22 Mai 2024
Intrebare: Societatea detine 3 case de marcat ambulante. Vanzarea se face in targuri ocazional. Cum se evidentiaza in registrul de casa? Trebuie tinut registru de casa pentru fiecare casa de marcat?
21Mai2024

Incasare in numerar de la persoane fizice. Casa de marcat

de Mariana Prejbeanu valabil la 21 Mai 2024
Intrebare: Suntem unitate de productie; vindem agregate de cariera, asfalt, betoane si pavele. Suntem obligati sa folosim casa de marcat pentru incasarea cu numerar a contravalorii produselor de la persoanele fizice?
22Mai2024

Obligatia utilizarii casei de marcat

de Liviu Sapunaru valabil la 22 Mai 2024
Intrebare: O SRL efectueaza servicii de certificare energetica pentru cladiri.La solicitarea persoanelor fizice ar trebui sa aiba casa de marcat sau le putem asimila la genul de servicii asociate cladirilor pentru care nu e nevoie de casa de marcat?
21Mai2024

Comert prin intermediul agentilor de vanzari

de Gina Popescu valabil la 21 Mai 2024
Intrebare: O societate se ocupa cu comertul cu inghetata. Vinde prin agenti de vanzari, dar vinde si de la sediu.La sediu are casa de marcat pentru ca vinde si la persoane fizice.Agentii de vanzari trebuie sa detina case de marcat in cazul in care se vinde inghetata si persoanelor fizice, in conditiile in care la acest moment pentru vanzare inghetata atat persoanelor si juridice, cat persoanelor ...
x