Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 17 Aprilie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

CAS platita la Casa de asigurari a avocatilor. Taxe platite la Barou. Tratament fiscal

valabil la 22 Mar 2024Conform legislatiei in vigoare!
Nicolae Liviu Raspuns oferit de
Nicolae Liviu

Economist

Intrebare: Am rugamintea sa imi spuneti care este diferenta intre cotizatii profesionale si contributii la organismele profesionale despre care se face referire la literele p si q ale alin. 5) al art. 68 din Codul fiscal.

(5) Urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:

p) cotizatii platite la asociatiile profesionale in limita a 4.000 euro anual;

q) cheltuielile reprezentand contributiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizatiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, in limita a 5% din venitul brut realizat.

Poate fi limitata contributia la asigurarile sociale la Casa de Pensii a avocatilor este limitatat la 5% din baza de calcul?

Tip societate: P.F.
Numar de angajati: 0 angajati
Cod CAEN: 6910

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 22 mar 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 122688 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Profesii libere

09Mar2024

Deductibilitate CAS, CASS si impozit pe venit

de Anca Bilas valabil la 09 Mar 2024
Intrebare: O PFA achita in mai 2023 taxele aferente anului 2022 (CAS, CASS si impozit pe venit).Care din aceste plati le pot considera cheltuieli deductibile in anul 2023 si le pot scadea la calculul impozitului aferent anului 2023?
22Feb2024

Relatii comerciale intre PJ si PFA in 2024

de Nicolae Liviu valabil la 22 Feb 2024
Intrebare: Va rog sa mi spuneti daca societatea noastra, persoana juridica, cu datele mentionate mai sus are vreo obligatie speciala (diferita fata de cele care decurg din PJ organizate sub forma de SRL) daca incheie un contrat de prestari servicii cu un PFA. Adresez aceasta intrebare deoarece am vazut ca incepand cu anul 2024, daca am un contract de inchiriere incheiat cu o persoana fizica, sunt obligata, ...
17Feb2024

Persoana fizica autorizata. Cheltuieli deductibile la calculul venitului net impozabil

de Ionut Jinga valabil la 17 Feb 2024
Intrebare: In cazul unei PFA, cheltuielile cu serviciile medicale stomatologice si cheltuielile cu serviciile medicale oftalmologice sunt deductibile?
03Feb2024

Venituri din drepturi de autor. Salariat. Plata CAS si CASS

de Nicolae Liviu valabil la 03 Feb 2024
Intrebare: Ce obligatii are o persoana care obtine venituri doar din drepturi de autor? Ce obligatii declarative are? In ce conditii trebuie sa declare si sa platesca CAS si CASS? Dar in situatia in care este si salariat cu contract de munca si obtine si venituri din drepturi de autor?
22Ian2024

Cheltuieli cu servicii medicale furnizate sub forma de abonament

de Dana Hristu valabil la 22 Ian 2024
Intrebare: O persoana fizica autorizata care presteaza servicii stomatologice incheie o polita de asigurare de sanatate cu o frecventa de plata lunara si o polita de asigurare de viata cu scadenta anuala.Sunt deductibile aceste cheltuieli la calculul impozitului pe venit?
18Dec2023

PFA. Calcul CAS si CASS in 2024

de Nicolae Liviu valabil la 18 Dec 2023
Intrebare: Ce taxe trebuie sa plateasca in 2024 o PFA, cod 8690 (voi face terapii complementare) pentru venituri lunare intre 6.000 si 10.000? Mentionez ca PFA va avea de platit lunar: chirie 1.200 lei, abonament telefon 100 lei. Are o masina folosita si in interes personal - 500 lei bonuri benzina, 100 lei asigurare. Doresc sa platesc asigurare la sanatate si pensie. As dori sa stiu care sunt taxele pe ...
x