Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 20 Aprilie 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Cazare si utilitati pentru salariati in conformitate cu Codul fiscal

valabil la 12 Ian 2024Conform legislatiei in vigoare!
Liviu Sapunaru Raspuns oferit de
Liviu Sapunaru

Consultant fiscal, Expert Contabil, Practician in Insolventa

Intrebare: Avand in vedere prevederile Codului fiscal referitoare la "cazarea si contravaloarea chiriei pentru spatiile de cazare/de locuit puse de catre angajatori la dispozitia angajatilor proprii, persoane fizice care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor, astfel cum este prevazut in contractul de munca sau in regulamentul intern, in limita unui plafon lunar de 20% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata/persoana, acordate in conditiile prevazute la art. 76 alin. (41) lit. c)", va rugam sa ne precizati daca cheltuielile cu intretinerea, cheltuielile cu utilitati (enel, apa nova, digi s.a) se cuprind in limita plafonului de 20% alaturi de contravaloarea chiriei.

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 1-10 angajati
Platitoare TVA: Da
Cod CAEN: 5814

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 12 ian 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 122849 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Legislatie

17Apr2024

Intreprinderi legate. Verificare plafon venituri cumulate

de Carmen Adomnoaei valabil la 17 Apr 2024
Intrebare: Un asociat detine 100% la societatea X, iar la societatea Y detine 50%; pe ambele societati nu depaseste 500.000 euro.Societatea Y este 16%, iar X impozit micro. Este in regula asa?
11Apr2024

Diverse situatii privind incadrarea ca microintreprindere.

de Elena Garofil valabil la 11 Apr 2024
Intrebare: Am urmatoarele doua situatii la 31.12.231:1. Societatea A - impozit pe profit, cifra afaceri mai mare de 500.000 euro - PF actionar AA, detine 80%. Societatea B - impozit pe venit, cifra de afaceri mai mica de 5000.000 euro - PF actionar AA, detine 50%. Societatea C - impozit pe venit, cifra de afaceri mai mica de 500.000 euro - PF actionar AA, detine 10%. Cele 3 societati sunt legate prin ...
02Apr2024

Regim microintreprindere. OUG 312024

de Vera Constantin valabil la 02 Apr 2024
Intrebare: SC A SRL cu codul CAEN 6810 microintreprindere are la 31.12.2023 asociati persoane fizice B.A.C 8.33% si administrator, B.D 16.66% si administrator, B.C.F 16.68%, B.A.E. 8.33% si administrator, B.M 16.67%, I.T.A. si adminsitrator 22.22%, T.A. 11.11%. S A SRL este asociat unic in societatea SC B SRL impozit pe profit cu acelasi cod CAEN. Asociatul B.C.F este avocat si B.A.C. este expert ...
27Mar2024

Incasare fragmentata. Plafon incasari

de Mugur Durgheu valabil la 27 Mar 2024
Intrebare: Avem o factura emisa in valoare de 7.000 lei. Astazi s-a incasat cash din factura respectiva suma 2.000 lei de la client, pe baza chitantei emise de societate. Se mai poate incasa si in urmatoarele zile cash 2.000 lei din respectiva factura? Va rog articolul de lege prin care este specificat, daca pentru o factura se poate incasa cash o singura data (indiferent de valoarea chitantei) sau se ...
05Mar2024

Interpretari privind calcularea veniturilor si stabilirea intreprinderilor legate in contextul micro

de Otilia-Mihaela Roman valabil la 05 Mar 2024
Intrebare: Avand in vedere modificarile aduse prin OUG 115/2023 va rog sa ne ajutati sa stabilim plafonul de 500.000 euro pentru microintreprinderea A si microintreprinderea B, considerate legate, avand acelasi domeniu de activitate - agricultura.Microintreprinderea A (codul CAEN 0111, asociat unic) venituri = 749.705 leiMicrointreprinderea B (codul CAEN 0111, asociat unic) venituri = 726.645 leiPFA A ...
05Feb2024

Plafoane casierie actualizate

de Anca Bilas valabil la 05 Feb 2024
Intrebare: Va rugam sa ne faceti un rezumat cu ultimele plafoane in ceea ce priveste operatiile cu numerar prin casierie.
x