Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 27 Mai 2024
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Cifra de afaceri pentru plafonul de TVA

valabil la 09 Mar 2024Conform legislatiei in vigoare!
Anca Ivanov Raspuns oferit de
Anca Ivanov

Expert contabil

Intrebare: La o societate cu obiect de activitate broker de asigurari, veniturile din vanzarea unui autoturism pot fi considerate exceptii la calculul cifrei de afaceri calculate pentru plafonul de 300.000 lei (trecere la platitor de TVA) conform art. 310 alin. 2 din Codul fiscal? Sunt aceste venituri accesorii activitatii principale conform pct. 70 alin. 4 din Norme?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: 6622

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 09 mar 2024.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 124342 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "Tranzactiile cu numerar in 2024. Cum sa evitati amenzile"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria TVA

27Mai2024

Aport in natura la capitalul social. Regim TVA

de Elena Garofil valabil la 27 Mai 2024
Intrebare: La infiintarea unei societati comerciale se asociaza o persoana juridica din Romania si o persoana juridica din Turcia. Persoana juridica din Romania vine cu aport la capitalul social cu un teren si utilaje. Persoana juridica din Turcia vine cu aport la capital social cu utilaje.Terenul si utilajele aduse aport de persoana juridica din Romania intra in sfera TVA? Dar cele din Turcia intra in ...
27Mai2024

Ajustare TVA. Vanzare autoturism

de Elena Garofil valabil la 27 Mai 2024
Intrebare: In luna decembrie 2023 am vandut un autoturism care la achizitia din luna octombrie 2022 a avut drept de deducere TVA de 50%, nefiind destinat utilizarii integrale activitatii economice. Este autoturismul unui asociat care il folosea si pentru activitatea economica, dar si in interes personal. Tva la achizitie a fost 99.446,79 lei din care 50% = 49.723,40 deductibil si 50% 49.723,40 ...
24Mai2024

Refacturare asigurare

de Anca Bilas valabil la 24 Mai 2024
Intrebare: O societate comerciala are in derulare un contract pentru care clientul a solicitat depunerea unei garantii, motiv pentru care a fost platita o asigurare catre o firma asiguratorie. Societatea are incheiat un contract de asociere cu o alta firma, prin care se stipuleaza refacturarea acestei sume.Avand in vedere ca plata catre firma asiguratorie a fost facuta pe baza de decont/polita de ...
24Mai2024

Conditii exercitare drept de deducere cheltuieli si TVA pentru achizitie utilaje si combustibil aferent

de Amelia Dumitras valabil la 24 Mai 2024
Intrebare: O societate care nu are obiect de activitate constructii, insa are in patrimoniu utilaje cu care desfasoara diverse lucrari ale terenurlui: sapaturi, decopertari are drept de deducere intragrala a TVA, respectiv cheltuiala pentru combustibilul cu care alimenteaza utilajele?
22Mai2024

Ajustare TVA

de Raluca Liliana Anghelache valabil la 22 Mai 2024
Intrebare: Se achizitioneaza un autoturism pe PFA in luna martie 2023 in valoare de 436.392,47 lei + 82.914,57 lei (tva). La achizitie s-a dedus TVA 50% 41.457,28 lei (masina nu este utilizata exclusiv in activitatea economica). Perioada de amortizare este de 5 ani, respectiv aprilie 2023 - martie 2028. La data de 04.04.2024 autoturismul respectiv se vinde cu suma de 350.745,85 lei + 66.641,71 lei ...
22Mai2024

Prestari servicii de organizare congres in Romania, UE si in afara UE

de Anca Bilas valabil la 22 Mai 2024
Intrebare: Va rog sa ne ajutati cu un raspuns la facturarea catre:- client non-UE pentru servicii de cazare, taxe congress. Ce cote de TVA folosim daca locul prestarii evenimentului este in Romania?- client non-UE, eveniment non-UE;- client UE care nu are cod valid de TVA sau persoana fizica UE, locul prestarii in Romania;- client UE care nu are cod valid de TVA sau persoana fizica UE, locul ...
x