Buna ziua! Sunt Simona, Asistentul tau personal.
Click daca ai nevoie de ajutor!
X
Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Portal actualizat la 29 Ianuarie 2023
Un produs marca Rentrop&Straton
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalcontabilitate.ro Consultanta specializata pentru CONTABILI
Seminare online
vezi aici toate evenimentele >>>

Conditii privind sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderii

valabil la 15 Ian 2023Conform legislatiei in vigoare!
Diana Popescu Raspuns oferit de
Diana Popescu

Consultant fiscal

Intrebare: Daca o societate are 4 asociati, fiecare cu 25% in cadrul aceleiasi societati, se considera ca sunt indeplinite prevederile art. 47 lit. h)? Nu sunt asociati la o alta societate, iar interpretarea unora a fost ca ar trebui sa detina peste 25% in cadrul unei societati, adica 3 din ei sa detina peste 25%, iar un al patrulea cu diferenta.

Este corecta interpretarea?

Tip societate: S.R.L.
Numar de angajati: 0 angajati
Platitoare TVA: Nu
Cod CAEN: persoana juridica

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalcontabilitate.ro

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 15 ian 2023.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 125 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 103390 intrebari si raspunsuri din contabilitate, fiscalitate, impozit pe salarii.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
  • NOU! Accesul total in portal + consultanta personalizata + Soft Legislativ EXCLUSIV pentru Contabili - Legis Plus Contabilitate te costa acum doar 5.43 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasa butonul "Plateste prin SMS" si urmeaza instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, vei putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalcontabilitate.ro

PFA sau SRL in 2023?

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalcontabilitate.ro si primesti cadou Raportul special "PFA sau SRL in 2023?"!

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016

Intrebari similare din categoria Impozit pe venit

26Ian2023

Termen depunere declaratia 700. Microintreprindere in domeniul HORECA.

de Nicolae Liviu valabil la 26 Ian 2023
Intrebare: O societate desfasoara activitati Horeca - codul CAEN 5610 si la 31.12.2022 este platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor. Incepand cu 01.01.2023 ramane platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor. Societatea trebuie sa depuna D700 pentru a ramane cu impozit pe veniturile microintreprinderilor prin optiune? Care este termenul de depunere al D700?
25Ian2023

Trecerea de la microintreprindere la profit. Termen depunere D700 depasit. Sanctiuni

de Nicolae Liviu valabil la 25 Ian 2023
Intrebare: O societate cu obiect de activitate "transporturi rutiere de marfuri" este platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor. A realizat in anul 2022 o cifra de afaceri sub plafonul de 1,000,000 euro si nu avem venituri din consultanta. Deoarece incepand cu anul 2023 acest impozit a devenit optional, si ne-ar avantaja sa devenim platitori de impozit pe profit, ce sanctiuni riscam (pe loc ...
24Ian2023

Redirectionare impozit pe venit microintreprindere pentru sponsorizare

de Mariana Prejbeanu valabil la 24 Ian 2023
Intrebare: O SRL platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor are suma maxima deductibila din impozit cu cheltuieli de sponsorizare an 2022, suma de 10.000 lei.Trim I 2.300 lei, trim. II 2.000 lei, trim. III 3.000 lei si trim IV 2.700 lei.In declaratia 100 trim. III a dedus suma de 3.000 lei din impozit. Societatea depune pe 26.06.2023 "Cerere privind redirectionarea impozitului pe ...
20Ian2023

Deducere cheltuieli sponsorizare microintreprindere

de Anca Bilas valabil la 20 Ian 2023
Intrebare: Cum se procedeaza la calculul impozitului pe venit in cazul unei microintreprinderi care a oferit sponsorizare in anul 2022? Se scade din impozitul pe venit aceasta sponsorizare si care ar fi formula de calcul pentru a ajunge la suma corecta de plata a impozitului pe venit?
21Ian2023

Sponsorizare microintreprindere

de Gabi Popescu valabil la 21 Ian 2023
Intrebare: O societate a realizat in luna martie o cheltuiala cu sponsorizarea de 2.600 lei. Pentru primul trimestru societatea a datorat un impozit pe venit de 2514 lei, din care s-a scazut in limita a 20% (502 lei) cheltuiala cu sponsorizarea, rezultand de plata un impozit de 2013 lei. Mentionez ca la calculul impozitului pe venit pentru celelalte trimestre nu s-a dedus 20% din impozit cu cheltuiala ...
21Ian2023

Conditii privind cota de impunere pe veniturile microintreprinderii

de Diana Popescu valabil la 21 Ian 2023
Intrebare: In anul 2022 societatea a fost platitoare de impozit pe venit 3% fara salariat. Angajeaza la 29.12.2022 salariat cu contract de munca 8 ore pentru a indeplini conditiile de microintreprindere in anul 2023.Pentru trimestrul IV al anului 2022, tinand cont ca la final de trimestru este angajat cu 8 ore, impozitul pe venit este 1% sau 3%?
x